Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Moderators: sobe, teracotix

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by cristimoisuc » Sun May 17, 2015 8:55 am

Latest post of the previous page:

georeby wrote:Cristi cam ce zici..? cand te liberezi vreo doua zile sa facem un inceput la mine macar la trasarea placii :think: :think:
Doua zile pentru trasat ? Ma las de meserie atunci . :wtf: M-am cam aglomerat in perioada asta . A inceput campania , mai am de tuicarit si-s pe vine si lemnele pentru iarna urmatoare. Saptamana care vine in nici un caz nu ma pot elibera , dar te am in vedere.Daca apare o gaura ne auzim la telefon.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by cristimoisuc » Sun May 17, 2015 9:00 am

hudemanicolai wrote:Cristi, se pare ca cine-i priceput.... e priceput la toate.
Faina instalatia, desi se zice ca aromele tot mai bine se obtin prin 2-3 distilari decat prin una singura cu astfel de coloana...
Acum cateva zile am trecut prin zona, daca stiam ca te ocupi si de arome, veneam si eu cu ce aveam prin traista sa degustam... si comparam.
Doamne ajuta.

Eu de la cartofi nu prea vreau arome multe. Imbogatim aroma dupa aia , la butoias sau din sticlutze. :wtf:
Gata cu off-ul, de acu' tre' sa fac un topic nou , sa mi se ierte off-urile, ca s-au cam inmultit. :lol:

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by georeby » Sun May 17, 2015 6:41 pm

cristimoisuc wrote:
georeby wrote:Cristi cam ce zici..? cand te liberezi vreo doua zile sa facem un inceput la mine macar la trasarea placii :think: :think:
Doua zile pentru trasat ? Ma las de meserie atunci . :wtf: M-am cam aglomerat in perioada asta . A inceput campania , mai am de tuicarit si-s pe vine si lemnele pentru iarna urmatoare. Saptamana care vine in nici un caz nu ma pot elibera , dar te am in vedere.Daca apare o gaura ne auzim la telefon.

da de unde..io am zis trasat si cofrat :crazy: ai vazut ce diferente de nivel am la placa,,acolo e doar joaca si pierdere de timp ca sa incep la postament cred ca va fi pe sfarsitul lu mai...am de daramat soba veche si apoi de izolat peretii unde vine soba ..dar mai si muncesc la altii sa mai adun ceva bani :D

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by gi0 » Sun May 17, 2015 10:02 pm

Draga domnule,placa este simpla,mai greu este cu bordura bancutei.Puteti aduce totul la acelasi nivel dar va trebui sa taiati multa caramida.Asa va chinuiti putin la turnare si munciti mai putin la zidarie.Nu mi-ati spus daca va place desenul ca si forma,nu am timp sa mai modific ceva ori va fi prea tarziu dupa ce termin tot.Va trebui sa mai adaptati si sunt sigur ca veti gasi solutii mai bune de asezare a caramizii in timpul lucrului,mai bune decat pe desen.Saptamana aceasta termin.Daca ese dificil pe hartie de facut,imi inchipui cat veti munci la ridicarea sobei.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by georeby » Sun May 17, 2015 10:15 pm

diferenta intre hartie este ca trebuie desenat si facute caramizile iar in practica doar de taiat si zidit caramizile dupa plan..amandoua sunt grele dar in teren te izbesti de mai multe... idei si variante vin mai multe decat pe hartie..parca le vezi mai bine :shhh:

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by cristimoisuc » Mon Jun 15, 2015 8:53 am

Hai sa revenim la oile noastre. :wtf:
Un instantaneu din functionarea strutzocamilei, jumate samota - jumate tabla.

Observatii : fum ioc.

https://www.youtube.com/watch?v=mi5wwfPjHgk" onclick="window.open(this.href);return false;

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by georeby » Mon Jun 15, 2015 7:39 pm

dupa cateva picaturi din sticla sa vezi ce fum va iesi pe ochi..mai ai de stors?

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru... dureri de cap dimineata

Post by cristimoisuc » Mon Jun 15, 2015 8:26 pm

Printre ... picaturi , ca nu prea am timp.

Post Reply