Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Thu Aug 23, 2018 6:50 pm

Latest post of the previous page:

DAN wrote:
Thu Aug 23, 2018 6:05 pm
Prin spate nu e usor sa tai peretele? Si aduci de afara peleti...:)
in spate am aerul secundar care este lipit de focar in forma de triunghi mai mare ...asta inseamna sa fac o incizie patrata in perete sa las doar aer secund pe laterale la focar si sa anulez lamelarul ...altfel nu am cum

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Thu Aug 23, 2018 7:24 pm

Nu cred ca mai ai nevoie de aer secundar la peleti...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Thu Aug 23, 2018 8:32 pm

Depinde de arzator ... unele au si aer secundar . Cel prezentat de domnul @ego cu automatizare nu are .
O ardere cu gazeificare a peletilor , intradevar , cu tiraj fortat . Arzatorul arata ca in imagine . Nu inseamna ca nu poate functiona si cu tiraj natural . Depinde si ce doreste de la sistem , dar ar fi bine sa scoata tot ce poate din arderea peletilor .
https://www.youtube.com/watch?v=hrOz5jMqiWE
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Thu Aug 23, 2018 8:50 pm

Daca dansul foloseste acel model de tun la puterea de care are nevoie , probabil ca va trebui sa faca un paravan in focar pentru a nu lovi cu flacara in geam . Nu stiu cat de lunga poate fi flacara , dar este posibil sa fie necesar un astfel de obsacol de redirectionare a flacarii ...
Sau poate ca arzatorul are din constructie arderea pe verticala . Probabil ca un arzator de constructie noua are integrat si aerul secundar , nu sunt sigur ... :think:
Chiar si cel gravitational se poate face cu gazeificare , asa ca si domnul Dan are dreptate .
Cu stima .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Thu Aug 23, 2018 9:05 pm

Arzatorul in forma de tun este singurul ce poate trece de zidaria sobei ...sunt si alte arzatoare dar sunt scurte si nu trec de grosimea zidariei au si arzator vertical ...Asa turbina as vrea si io in focarul meu de cum este in ultimul video \:D/ \:D/

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Thu Aug 23, 2018 9:09 pm

Nu gasesti carbune sau cox, sa nu te mai chinui cu tot felul de minuni ?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by flavius76 » Thu Aug 23, 2018 9:15 pm

Poti pune in focar arzatorul dar parametrii de functionare ai sobei vor fi la fel ca la arderea lemnului, cred ca mai ok era ca arzatorul sa deserveasca exclusiv schimbatorul, iar soba o incalzeai odata pe zi cu lemne, in restul timpului schimbatorul mergea pe peleti in functie de temp din pufer.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Fri Aug 24, 2018 1:10 am

Ar fi ... cam trei solutii in afara celei din spate , cea mai avantajoasa de altfel . Mai greu de incadrat acest arzator in tematica rustica a sobei .
In ce priveste solutiile , il las pe domnul @ego s-o aleaga pe cea mai avantajoasa .
Cu stima .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sat Aug 25, 2018 9:03 pm

flavius76 wrote:
Thu Aug 23, 2018 9:15 pm
Poti pune in focar arzatorul dar parametrii de functionare ai sobei vor fi la fel ca la arderea lemnului, cred ca mai ok era ca arzatorul sa deserveasca exclusiv schimbatorul, iar soba o incalzeai odata pe zi cu lemne, in restul timpului schimbatorul mergea pe peleti in functie de temp din pufer.
cam asa gandeam si io..in caz ca nu face fata arzatorul trec pe lemne :crazy: dar as mai baga al doilea registru deasupra la cuptor dar stric desingul la soba deoarece la mine clopotul cu radiatie incaleca peste registru si nu am sanse ...e mai complicata treaba ... :think: :think:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sat Aug 25, 2018 10:43 pm

Daca ma gandesc putin , nici nu as baga arzatorul de peleti in focar , iar clopotul cu radiatii , cum ii spuneti d-voastra , nu are treaba cu arzatorul .
Cu stima .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sat Aug 25, 2018 10:51 pm

gi0 wrote:
Sat Aug 25, 2018 10:43 pm
Daca ma gandesc putin , nici nu as baga arzatorul de peleti in focar , iar clopotul cu radiatii , cum ii spuneti d-voastra , nu are treaba cu arzatorul .
Cu stima .
nu de arzator a fost vb..ci de inca un registru in plus pentru o mai mare putere...
arzatorul in clopot direct la registru in spate nu am cum baga ca nu se poate curata cenusa...deoarece adancimea la clopot este sub nivelul bancutei

Post Reply