Soba 6 kw exdan

Moderator: christi40

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:23 pm

Latest post of the previous page:

Pai fotografiile pe care le-am pus la constructii , la garduri , sunt din Ghana .
Ei folosesc sobele doar la gatit , aici este permanent cald .
Un cuptor cum a facut domnul Flavius le-ar prinde tare bine . Folosesc lemne , dar la baza sta carbunele de lemne ,aici este foarte ieftin .Deci la rachetele mici metalice folosesc carbune si cateva betisoare sa il aprinda ,apoi da din maini sau sufla pana le ies ochii :lol: , cu daca nu au tiraj trebuie sa tina carbunii aprinsi cumva...
Eu am vrut sa imi fac o racheta de inox ca la carte , dar nu am cum s-o car acasa :think:
Al doilea motiv ar fi faptul ca daca fac eu una , ma lasa astia fara inox... :crazy:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:33 pm

Dar sa-i lasam pe africani ca am dat-o rau off topic.
V-ati indepartat de la subiect , care subiect era soba d-voastra , care soba poate suporta imbunatatiri , care imbunatatiri ar duce si la incalzirea clopotului superior .
Ca si membru al forumului , nu pot accepta raspunsuri precum ca ...ma mut maine si fac alta soba .
Deci ???

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 9:34 pm

Soba nu o pot lua cu mine, are inertie si nu o dezasamblez si sa o refac. Doar daca juriul decide ca merita locul 1 atunci...cine stie(americanii muta case deci se pot muta si sobe).

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by georeby » Thu Jun 11, 2015 9:36 pm

gi0 wrote:Pai fotografiile pe care le-am pus la constructii , la garduri , sunt din Ghana .
Ei folosesc sobele doar la gatit , aici este permanent cald .
Un cuptor cum a facut domnul Flavius le-ar prinde tare bine . Folosesc lemne , dar la baza sta carbunele de lemne ,aici este foarte ieftin .Deci la rachetele mici metalice folosesc carbune si cateva betisoare sa il aprinda ,apoi da din maini sau sufla pana le ies ochii :lol: , cu daca nu au tiraj trebuie sa tina carbunii aprinsi cumva...
Eu am vrut sa imi fac o racheta de inox ca la carte , dar nu am cum s-o car acasa :think:
Al doilea motiv ar fi faptul ca daca fac eu una , ma lasa astia fara inox... :crazy:

fa Domnule o pomana la negresele alea ..un cuptor racheta din inox..ca alea sigur nu te lasa ..iar la ceilalti poti face la cos din chirpic cum zice si Dan ..dar pe exterior sa iei plasa rabit sau alta plasa prinsa cu cuie sau fier si le tencuiesti dupa aia..sa vezi cos mai rezistent decat unul simplu :thumbup:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 9:38 pm

Cu un acoperis de ploaie, poate sa reziste.
Au fost chiar niste carti scrise pentru sobe in lumea a 3-a cu niste plite...cred ca sunt si lpe youtube parca era raketa? nu mai stiu. Ghana are diamante?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:39 pm

Chiar daca va mutati , soba ramane acolo si trebuie sa fie exemplu de functionare , iar modificarea nu implica sute de ore de lucru , mai ales ca va pricepeti . Cateva caramizi colo , cateva dincolo ...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 9:41 pm

http://permaculturenews.org/2013/02/14/ ... -ethiopia/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cato-projects.org/ArLivre/Pi ... /2pang.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://redsoilproject.org/rocket-stove-success/" onclick="window.open(this.href);return false;

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:45 pm

Cel mai mult imi place acel model de racheta ...parca chula se numeste modelul .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 9:48 pm

iei un tub de lemn sau mai multe le imbraci in paie si argila primu strat si apoi modelezi multe straturi peste. La primu foc lemnul se arde si ramane soba. Cu rahat argila si paie faci soba . Daca le faci din metal nu faci decat sa prospere niste afaceristi locali...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 9:56 pm

Sa vad daca gasesc fulgi sau plasa de fibra de sticla .Fara armatura paiele se ard si primul strat crapa si cade pe vatra .De aceea le tot fac mereu .Cu fibra o sa-i tina mai multi ani .

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by flavius76 » Thu Jun 11, 2015 10:07 pm

Nu stiu cat de bine merge raketa pe carbuni, cel putin la modelul meu de cuptor am nevoie de combustibil care sa gazeifice mult pentru a urca flacara din buncar in cuptor.

Post Reply