Probleme intampinate in acest forum

Moderator: sobe

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by Bobo » Wed Oct 24, 2012 7:54 pm

Latest post of the previous page:

dan wrote:Internetul poate sa fie asimilat cu o o retea de drumuri. Autostrazile sunt retelele de viteza care fac legaturile intre tari si orase iar de acolo se ramifica o multime de porti de intratre locale. Pana sa ajunga informatia de unde spune sniper, din America, pana la calculator, trece prin mii de km de retea si calculatoare, numite servere.
Distanta intre calculatorul tau Bobo si serverul unde este forumul(un alt calculator mai performant) trece pin zeci de alte calculatoare (nu este direct). Problema poate sa fie oriunde pe parcurs. Providerul local este cel care iti permite tie sa te conectezi la internet si te lasa sa intri pe "autostrada informationala" si este cel la care platesti lunar abonamentul.
Un utilizator care stie foloseste niste comenzi care ii permite sa afle unde este problema. Daca baiatul tau a reusit sa rezolve problema in cateva minute sigur nu era de la serverul din state ci de la reteaua locala sau poate serverul a fost picat exact cat a durat interventia si a fost o coincidenta.

Ai putea s afolosesti comanda Start-run-cmd-tracert sobarul.com si vei vedea nodurile prin care trece reteaua informatica.
Oricand ai probleme folosesti Start-run-cmd-ping sobarul.com si afli daca exista comunicare itre calculator si serverul forumului...
Multumesc Dane......... Nu ma bag eu in draci de amiaza ca sa imi scrintesc mintea. Ma multumesc sa fac ce vad si nu ce nu vad,si fac destule meserii. Sunt altii mai in tema asa ca astept ajutor cind este nevoie. Sanatate,,,,Bobo.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by phoenix » Wed Oct 24, 2012 9:26 pm

Stai linistit Bobo ca si eu am inceput sa nu mai pot sa mai asimilez alte meserii ca nu mai sunt cu elanul tineretii...exista o limita.
Trebuie sa-mi aleg o meserie...ultima, si sa merg pe ea desi in tara asta ...e cam complicat...alta generatie de sacrificiu...sa citesti dimineata contracte, seara sobe, la pranz tamplarie, mecanica ,calculatoare...bineinteles la toate sunt mediocru...asta e.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by admin_1234 » Sun Oct 28, 2012 7:29 pm

Daca are cineva probleme cu afisarea orei de iarna, dupa schimbarea ei, aveti aici unde sa va setati fiecare ora potrivita.
La nivelul forumului este ora buna doar ca la inregistrare fiecare a bifat sau nu ora de vara, activa sau nu.
Mergem la Panoul utilizatorului si trebuie sa fie bifat NU pentru ca acest update sa se faca automat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by admin_1234 » Wed Nov 21, 2012 9:37 pm

Au fost in ultimele zile probleme cu hostarea. Speram sa se rezolve si sa ne ofere un serviciu de calitate dar daca nu o sa fim nevoiti sa schimbam providerul de servicii.

Cu scuzele de rigoare si cu speranta ca se va rezolva cat mai curand, intr-un fel sau altul.

Multumim pentru intelegere.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by admin_1234 » Mon Dec 10, 2012 5:18 pm

Aceleasi probleme cu hostarea ne-au detrerminat sa mutam forumul pe un alt host. Speram sa mearga mai bine de acum inainte.

Scuze pentru perioada cat nu a functionat forumul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by phoenix » Mon Dec 10, 2012 7:01 pm

Nu se vad pozele...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by phoenix » Mon Dec 10, 2012 9:32 pm

Da pozele, unde sunt pozele?

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by admin_1234 » Fri Dec 14, 2012 6:06 pm

Sunt probleme cu afisarea diacriticelor si cum suntem pe un server free, nu avem unelte asa ca, in continuare cautam o solutie sa le rezolvam de aproximativ 5 zile.


Va multumesc.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by ciine » Fri Dec 14, 2012 7:14 pm

mai bine renuntam la diacreitice, e mai usor, viteza a crescut considerabil se misca foarte bine

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by admin_1234 » Sat Dec 15, 2012 2:03 am

Am reparat mare parte din diacritice. Daca mai observati pe undeva sa+mi indicati locatia.
Ciine era la fel de complicat sa scapam de ele sau nu.

Multumesc.

hrares
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jan 02, 2013 12:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Probleme intampinate in acest forum

Post by hrares » Tue Jan 08, 2013 4:51 pm

Buna seara,

nu stiu daca numai la mine insa am probleme cu incarcarea paginilor. Cand dau pe "Raspunde" sau sa ma duc pe pagina "X" dintr-un topic mi se incarca foarte greu, astept cam un minut si uneori dau stop la pagina si apoi dau din nou comanda. Internetul ar trebui sa fie bun, am abonament de 100mb/s si pe alte siteuri cum ar fi youtube nu am probleme unde se incarca o informatie destul de mare. Altii aveti probleme de-astea? :?

Post Reply