Anunt forum

Moderator: sobe

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Anunt forum

Post by stelica_33 » Sat Apr 13, 2013 6:32 pm

Latest post of the previous page:

E adevarat ca nu toata lumea are cont paypal, un numar de cont bancar la o terta banca ar fi accesibil pt mai multi doritori,dar,e doar o propunere.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 8:38 pm

Atunci e Ok...eu am cardul de la Transilvania ...dar nu am mai facut transfer pana acum ..ma puteti ghida....dar ca sa nu fac eu vreo greseala ... tot am contul la ei o sa ma duc luni sa ma ajute cei de la banca sa pot pune acesti banuti in contul indicat de D-v....cred ca e mai bine asa si va scutesc si pe dv de dat indicatii fara rost...multumesc

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 9:55 pm

Hai sa va zic prin ce stari am trecut acum aproximativ o luna..am intrat ..pe forumul Sp ..sa-mi dau cu parerea la surse de incalzire...sa-l sustin pe colegul Bobon...si sau napustit cei doi moderatori ...mai ales unul din cauza caruia sa facut acest forum unde putem discuta linistiti...care era foarte afectat ca unii din colegii nostri de aici si-au retras atasamentele...eu nu am avut atasamente de scos, de fapt nici nu mi-am batut capul cu asta ..asa ca am putut sta drept in fata lui chiar daca el vroia sa ma faca sa ma simt vinovat..de fapt mai toata ura era indreptata catre unul dintre colegii de aici..cum discutia sa petrecut pe privat ...in cateva reprize...aproape de fiecare data isi arata frustrarea fata de colegul nostru chiar daca de fapt subiectul discutiei era altul...printre care am avut ocazia sa-i spun ...ca ma durut foarte tare gesturile lui ..si mai ales cel in care a spus ca sobarii nu merita sa fie la topicuri importante ...sa-i vada toata lumea cum se cearta...si a recunoscut ca intradevar nu trebuia sa zica si despre zidari(o fi crezut ca sunt zidar)..si mai mult ii parea rau de Csomi ...observase ca la afectat si pe el asta..dar de sobari nimic ...si iar aducea vorba de colegul(cred ca intentiona sa ma traga de limba ..sa zic ceva ..eu nu am intrat deloc in acest joc ...nu este treaba mea)...ca.. are o colaborare la un forum de Ch-at ...eu de buna credinta am crezut ca zice de forum ca e un Chat..ceat sau cum so chema...dar am inteles dupa vreo doua zile cand iam surprins pe moderatori certandu-se intre ei in public..si am vazut iar cuvantul ch-at...adica cacat...deci pentru marele fost moderator ..forumul nostru e de cacat ............................................
Forum ca al lor sunt si pot fi multe ...dar un forum al sobarilor ...cum este acesta....nu are cum sa mai fie...asa ca daca va pasa faceti ceva...numai de bine

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Anunt forum

Post by phoenix » Sat Apr 13, 2013 10:17 pm

Prefer un forum de cacat decat un forum plin de moderatori de cacat...oricand...
Le-am propus si dupa ce ne-au aruncat afara prin atitudinea lor sa treaca topicul la importante si multi se vor intoarce si iar au zis ca nu merita...si atunci care este problema lor? Ala e forum de IT-itisti care oricum sunt niste oameni deosebiti nu niste muncitori in argila ca sobarii...sa stea ei acolo si noi in forumul nostru de argila si c-hat.
Au sperat ca nu suntem in stare sa facem un amarat de forum...asa cum ne taram, ca noi nu avem sponsorizarid de afara, ca SOC _reclama_ nu e decat o filiala a unui strain...nici macar nu sunt romani...ne batem cu un grup de firme cu bani multi...suntem un ch-at...normal...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 10:31 pm

Deci a stat in puterea noastra sa facem asta ...am fost in stare..acum nu suntem in stare sal punem pe o platforma sigura si protejata...tot de noi depinde ...cate putin de la fiecare...unul poate mai mult altul de zece ori mai putin ...dar e ceva...unu ... 5,10,20 ,30,50... de ron de la fiecare...nu e un capat de mosie...pana nu se strang macar acesti 100 de euro ..nu vad rostul discutilor despre sobe...macar atat..cel putin eu nu voi avansa sau intretine o discutie daca nu exista interes pentru siguranta forumului

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sun Apr 14, 2013 8:40 am

Buna dimineata....si sa aveti o duminica frumoasa...mi-am permis sa-l intreb pe admin de ce se tot intrerupe forumul....voi pune aici raspunsul...

Buna seara,
in ultimul an au fost demulte ori cand a trebuit sa muncesc zi si noapte ca sa peticesc lipsurile unui server de hostare gratuit care nu mi-a oferit niciodata suport. Ei ma lasa cu forumul pe serverul lor dar nu imi ofera nici un ajutor cand apar probleme fiind o gazduire gratuita. Am mutat de cateva ori hostul si au aparut probleme si mai mari la mutare, uneori a trebuit sa muncesc o saptamana sa fac conversiile de diacritice care nu importau automat si stricau afisarea caracterelor.
Forumul ocupa acum 850 de mega si baza de date are 50 de mega. In acest ritm in cateva luni , nu mai putem continua. Chiar in acest moment nu mai pot muta forumul nicaieri si sunt dependent de un host care este atacat frecvent de hekari.
O taxa minima total anuala este undeava la 200 de euro, din care 100 de euro un host care sa ne ajute cu adevarat si sa ne ofere spatiu suficient pentru poze si proiecte. Din ceilalti 100 vreau sa cumpar o platforma mai performanta pentru forum si niste templateuri customizate, ca forumul sa arate frumos si sa avem suport. 100 de euro este minimul ca sa avem o platforma cu un suport si aplicatii minime.
Suntem in punctul in care ne decidem cum continuam. Eu cred ca merita, fiecare din noi niste conditii pentru activitatea noastra.
Am vrut sa va cer parerea pentru a nu aparea discutii ulterioare. Vreau sa stiu care este parerea voastra acum si sa vedem solutiile. Sa-mi spuneti franc ce ganditi.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Anunt forum

Post by Lonely » Sun Apr 14, 2013 8:50 am

Mai oameni buni

Eu stiu cum suntem noi oamenii, cel putin eu sunt f. zgarcit, dar eu vreau sa cred ca nu pot sa traiesc cu gandul de a risipi banii si de aceea poate sunt catalogat zgarcit.
Dar cand e vorba de o problema ca aceasta mi se pare f simplu, vrei sa faci ceva, trebuie sa si investesti putin.
Adica eu ce sa fac acuma, sau voi cei care ati fost ca mine la inceput, dau bani pe samota, caramida, etc, cateva mii de lei, si nu pot contribui la intretinerea locului de unde invat toate acestea?? Nu cred ca este cineva care sa nu vrea sa dea cate putin, nu mult dar se aduna, sa vedeti.

Haideti ca merita.
SI daca nu reusesc sa fac soba dar raman cu ganduri frumoase si tot nu sunt bani pierduti, dar eu sper ca voi reusi.

Stiu ca va este greu sa dati bani unor straini, dar in primul rand nu cere nimeni 5 mil ci o suma mai mica cat poate fiecare.

Eu o sa fac transfer online caci oricum imi platesc toate facturile online si ma descurc, voi lua legatura imediat cu administratorul.

Hai ca se poate, Doamne ajuta

Vali

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Anunt forum

Post by anduvirgil » Sun Apr 14, 2013 9:00 am

ciobanuvali wrote:Mai oameni buni
....
SI daca nu reusesc sa fac soba dar raman cu ganduri frumoase si tot nu sunt bani pierduti, dar eu sper ca voi reusi.
Stiu ca va este greu sa dati bani unor straini, dar in primul rand nu cere nimeni 5 mil ci o suma mai mica cat poate fiecare.
Hai ca se poate, Doamne ajuta
Vali
Subscriu ;)

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Anunt forum

Post by admin_1234 » Sun Apr 14, 2013 10:16 am

@iliviu a trimis 10 euro prin paypal aseara.
Fara taxele de trimitere 0,69 euro, avem deja 9,31 E.
@ciobanuvali 50 de lei azi.
@Ciobimar 100 lei
@Iosif 80 de lei
Multumim Liviu, Vali, Iosif, Marin.

P.S. @Iosif, te rog sa-mi confirmi ca tu ai trimis cei 80 de lei pentru ca desi banuiesc ca esti tu nu am date necesare ca sa fiu 100% sigur.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Anunt forum

Post by admin_1234 » Tue Apr 16, 2013 12:29 am

Momentan avem ocupati 900 Mb de spatiu adica aproape 1 Gb. In ultimele luni a crescut la 200-300 de mega pe luna atasamentele asa ca e posibil sa ne ajunga 5 Gb, sau nu, pentru tot anul.

Am cumparat hostare pe un an de zile de aici
https://webfactor.ro/gazduire-shared pachetul G2.
Avem la dispozitie 5 Giga (4 sunt liberi).

Am cheltuit aproximativ 32 de euro.
O sa mai platesc un pachet de promovare prin inscriere in directoare web in valoare de 15 euro de aici http://www.promopedia.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
O sa mai caut in alta parte pachete asemanatoare.
Sper sa ne ramana spatiu pentru tot anul dar daca o sa avem multe inscrieri vom trece la un pachet de 10 Gb.

Mai raman in pusculita niste bani care se mai strang eventual, pentru ca rezerva pentru hostare si pentru promovare ulterioara.

Vreau sa le multumesc celor care au contribuit.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Anunt forum

Post by Iosif » Tue Apr 16, 2013 1:34 am

admin wrote:@iliviu a trimis 10 euro prin paypal aseara.
Fara taxele de trimitere 0,69 euro, avem deja 9,31 E.
@ciobanuvali 50 de lei azi.
@Ciobimar 100 lei
@Iosif 80 de lei
Multumim Liviu, Vali, Iosif, Marin.

P.S. @Iosif, te rog sa-mi confirmi ca tu ai trimis cei 80 de lei pentru ca desi banuiesc ca esti tu nu am date necesare ca sa fiu 100% sigur.
Da, si nu trebuie sa multumiti, tot noi raminem datori pentru ce faceti.

Post Reply