Proiect casa

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Proiect casa

Post by phoenix » Wed May 22, 2013 1:13 pm

Anul trecut am facut o soba si ma gandesc, cu mintea mea putina,, ca poate e timpul sa fac si o casa...sau cel putin sa adun niste oameni la un loc si sa le platesc pentru ce fac ei acolo...si ca sa fie si cireasa de pe tort o sa fac treaba asta pentru cineva.

Tare nu? Eu sa ma ocup de o casa...hmmm

Bun, avem terenul, curent cica este, avem proiectul.

M-am gandit ca trebuie inceput cu fundatia. Ce sfaturi imi dati?
Eu ma gandeam asa, sa merg in sat , la primarie si sa gasesc niste muncitori care sa ma ajute cand o sa torn betonul. O sa caut betoniera.
Un bulc excavator care sa-mi sape santurile pentru fundatie. Este o casa de lemn cu fundatie pe "talpici".

Bun, la fundatie, sa-mi mai spuneti una alta cine a facut.

Cu lemnul iar am o problema...ar trebui un lemn tratat nu? Unde gasesc eu lemn tratat? AM vazut o casa facuta de un singur om acum 2 ani si nu era cu lemn tratat...eventual sa-l tratez eu dar la casa respectiva nu era nici macar uscat...oare exista pe piata lemn uscat si tratat?

Cam astea deocamdata...nu stiu daca o sa fac poze ca la soba dar cine stie....

Poate peste 10 ani o sa fac o racheta...mai e pana atunci...

Deocamdata astept sfaturi si vom vedea daca ma implic sau nu...vreau sa ma descurajati inainte de toate...sa vad daca ma sperii usor...

marioni
junior
Posts: 32
Joined: Wed Sep 19, 2012 7:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa

Post by marioni » Wed May 22, 2013 2:15 pm

dan wrote:poate e timpul sa fac si o casa...Deocamdata astept sfaturi si vom vedea daca ma implic sau nu...vreau sa ma descurajati inainte de toate...sa vad daca ma sperii usor...
buna Dane,

Daca ai bani nu e chiar greu, trebuie sa te implici totusi, nu te poti lasa pe mana meseriasilor.
Daca banii sunt putini e greu, imi aduc aminte de parintii mei ca si ei au vrut asa o casuta a lor cu bani putini, facuta pe bucati dupa cum erau fonduri (caramida de tigan, zidita cu mortar din lut cu nisip ca la sobe, fundatia facuta cu economie la ciment,etc)
Dcaca vrei din lemn studiaza ofertele celor din Harghita-Covasna care fac case de-a gata, ei au lemn uscat la uscatoare si tratat (si ignifugat), macar sa poti obtine lemnul. Dar fundatie este esentiala si ar trebui facuta de o firma specializata, poate gasesti in zona pe cineva ca acum este mai putin de lucru in constructii cu criza asta. dar sa nu uiti sa faci si un subsol tehnic pt o centrala si un horn bun, dupa care faci mai departe cam ce vrei (sau cum poti).
Iti doresc succes daca te apuci, iar cu sfaturile oricand ca e pe gratis, doar ca pe vremea cand am construit eu era mai bine cu materiale ieftine si meseriasi ce lucrau tot asa dupa orele de serviciu si in trei ani m-am mutat.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Proiect casa

Post by anduvirgil » Wed May 22, 2013 3:12 pm

Sa intelegem ca este vorba de o casa de lemn nu?
Mai intai sa vedem ce spune proiectul (sau cum vrea beneficiarul) despre viitoarea casa

Spor la treaba

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Wed May 22, 2013 3:27 pm

O sa fac rost de proiect si o sa vedem cum arata fundatia.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Proiect casa

Post by ciine » Thu May 23, 2013 12:09 pm

Dane , uite parerea mea:
-O casa nu chiar o constructie complexa , daca esti bine informat si ai ceva notiuni despre materiale si rezistenta si proprietatile lor, precum si punerea corecta in opera.
-Este bine sa analizezi inainte ce optiuni de construire ai si sa cunosti avantaje si dezavantaje pt fiecare pt a opta corect la forma finala.
-Orice constructie ai face ai nevoie de o fundatie si pt a nu baga bani aiurea in pamant trebuie sa cunosti inainte de toate greutatea finala a constructiei, si proprietatile si stabilitatea solului unde faci cladirea
-In ziua de azi trebuie sa acorzi cea mai mare atentie pt a scoate o cladire fara pierderi termice si pt acest lucru trebuie sa implementezi fara rabat la costuri inca din faza de proiect toate detaliile.
-Analizeaza bine costurile in cazul construirii din lemn si clasice , uneori diferenta dintre acestea nu prea e si nici nu merita.

Mai sunt si alte chestii dar nu-mi vin acum in minte

Aa.... mai e o chestie importanta , reflecta corect la dimensiunile cladirii si necesitatiile tale , asta te va marca toata viata.

Mai discutam , mai am multe de zis

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Thu May 23, 2013 2:14 pm

Casa este gandita sa fie incalzita cu o soba de zidarie. Proiectul a durat cateva luni bune pentru ca au fost discutii serioase la structura si la locul prin care o sa iasa cosul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Proiect casa

Post by anduvirgil » Thu May 23, 2013 3:04 pm

Pai spune domn'e ca esti implicat pana peste cap.... :lol:
Frumos proiect...o sa iasa ceva frumos din mana ta.... ;)

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Proiect casa

Post by ciine » Thu May 23, 2013 4:58 pm

Am inteles gresit , ca tu ai vrea o casa , dar asa se schimba datele problemei , alegerea e a proprietarului, riscurile deasemenea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Thu May 23, 2013 5:00 pm

Tu ciine ai fi mers pe beton inteleg, ca si structura a casei...inteleg bine?
Mare parte din ideile acestui proiect imi apartin ca si sinteza...soba insa a cerut consultanta serioasa si chiar modificari la casa...apoi casa arata in acest fel iar ideile mele s-au pierdut in urma ramanand ideile solide ale unor profesionisti...in urma cu 2 ani visam la o casa de lemn construita in 2 oameni si am vazut o asemenea casa. Era construita la rosu la un pret de 10k de euro. Nu avea inca izolatie peste tot. O asemenea casa este la oferta undeva la 40 de mii de euro+ imprumutul la banca, ajunge cam sus dupa parere amea ...de aici si gura mea neastamparata de a ma implica cat pot sa o scot la un pret cat mai jos.
Acum 2 ani nu stiam ca lemnul trebuie uscat, pentur ca cu tratarea poate se mai rezolva. Odata ce am luat casa mea si am vazut gauri in pod, facute de albina tamplar (atasez azi sau maine niste gauri facuta de albina tamplar), am zis ca poate mai trebuie studiat.

Experienta mea e limitata si informatiile dar am optat pentru asemenea idei gandindu-ma la SUA si Germania unde gasim asemenea tehnologi.
Poate acum m-as gandi sa fac si niste stalpi de beton la primul etaj...in rest n-as schimba nimic.
Casa vazuta de mine avea 9 stalpi de lemn si nu era cu greutatea distribuita pe pereti...casuta aia chiar m-a cucerit.
Eu zic ca este un proiect ok avand in vedere ca a fost destul de greu sa il punem pe hartie si au aparut si niste compromisuri.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Proiect casa

Post by Instalatorul de Iasi » Thu May 23, 2013 8:16 pm

dan wrote:[...] SUA si Germania [...]
Eu nu cred că tu crezi că ei construiesc cu lemn netratat. ;)

Post Reply