Sapa in baie

Moderators: sobe, teracotix

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Fri Jun 14, 2013 7:21 am

Latest post of the previous page:

Salut ,
Hidroizolare se face si sa facut dintodeauna, de exemplu eu am mai facut asa:
_se da un rand de smoala si se pune carton si iar smoala
_sau am lipit carton cu ardezie....
trebuie facut neaparat, apa se infiltreaza , umiditatea in timp favorizand un microclimat ,ce formeaza mucegaiuri si iti da prin pereti si ajunge in camera ...si chiar se continua pe celalalt perete al camerei care nu are treaba cu baia.... in dreptul dusului sa faci pana sus iar la restul cat poti ,macar o jumatate de metru daca nu mai mult... sa nu traga prin rosturi nechituite bine de la faianta si gresie...eu patesc asta la mai multe bai care au hidroizolata doar partea de jos si urcat doar vre-o 15cm pe perete in sus...ce rau imi pare ca nu am pus poze cand am hidroizolat baia de acum si inainte de a zugravi in celelalte camere unde.....
- am si cateva bai de la etajul doi care tot se intampla treaba asta frecvent, trebuie sa zugravesc mereu in acea zona ...neaparat vara la 2-3 saptamani ....ca infloreste pe peretele din camera,expandeaza gletul , se cojeste si apar flori de mucehgai....ma exaspereaza chestiunea,chiar am luat zilele trecute un fel de lac protector sa dau pe rosturi...

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sapa in baie

Post by el_nynyo » Fri Jun 14, 2013 11:48 pm

ok ciobimar, am inteles ca trebie facuta hidroizolatie dar cand si unde?
azi am pus rigipsul in baie, din ala verde, vreau sa pun sapa flotanta (la sifon ma mai gandesc).
pe jos o sa am polistiren si osb, unde sa pun zmoala ?
intre placi nu e suficienta acea banda si gletul pentru rosturi de la rigips?
Daca iau acel material (din filmulet) trebuie sa fac chiar toata baia cu asa ceva sau doar unde plachez cu faianta?
si inca ceva are cineva idee, cum sa fac la un colt?
mi-a ramas un loc de aproximativ 2 cm distanta intre placi la un colt, trebuie neaparat sa tai o rigla dintr-o placa de rigips sau pot umple acel gol cu ceva?
Multumesc anticipat.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Sat Jun 15, 2013 7:13 am

Hidroizolarea se face inainte de pus gresia si faianta...ti-am mai spus unde ...dai prima mana
http://www.dedeman.ro/ro/constructii/hi ... -5-kg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pe pardoseala baii sa nu se infiltreze doar pe la colturi pui si banda cauciucata
http://www.dedeman.ro/ro/constructii/hi ... m-rol.html" onclick="window.open(this.href);return false;

si urci pe pereti macar 0,5m si in dreptul dusului pana sus cu Cl 51... ,lasi sa se usuce si mai dai o mana dupa care pui faianta si gresia...sau cred ca sunt si produse mai ieftine dar eu sunt multumit de astea....si nu concep de aici inainte sa mai fac fara... orice ce material ar fi dedesubt apa intra....
si ce daca ai polistiren si OSB daca sta umed mult timp ce se va intampla in timp.....?

Daca e mai mult de 1 cm taie fasie de gips carton si o lipesti cu glet peste care vii cu plasa odata pe colt si al doilea rand sa prinda peste imbinari....daca e mai putin bagi glet dar dublezi plasa chiar prima o indesi in crapatura sa se armeze si sa nu-ti crape...

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sapa in baie

Post by el_nynyo » Sun Jun 16, 2013 11:11 pm

multumesc de sfaturi, mult de tot

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sapa in baie

Post by el_nynyo » Tue Jun 18, 2013 12:18 am

ciobimar inca o intrebare am daca te rog sau altii care imi pot spune, acele materiale de hidroizolatie vad ca se dau cu bidineaua sau cu pensula, pe sapa sau pe rigips, ce fac eu pe jos daca pun osb? in baie nu las acel spatiu de 1 cm (spatiu de dilatare) roata la baie?
pot da si pe osb fara probleme?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Tue Jun 18, 2013 7:33 am

Este ca o vopsea mai groasa ,ca un grund... se da cu pensula sa intre prin toate denivelarile si cand se usuca se face ca o coaja, gen folie de polietilena si nu lasa sa patrunda apa poti sa dai si pe OSB si in spatiu de dilatare si in fisuri si pe beton si pe gipscarton .... cum am mai zis pe orice denivelare sa fii sigur ca nu are pe unde patrunde apa sa nu uiti de acele benzi de etansate de la colturi...sunt intr-un fel cauciucate deci elastice in caz de lucreaza peretii sau a unor dilatari sa nu apara fisuri si sa partunda apa...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sapa in baie

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 11:49 am

Off topic

Daca pun eu folie de polietilena, sub trotuarul de beton, nu o sa fie mancat de furnici? Polietilena nu este gaurita de insecte?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Wed Jun 19, 2013 6:43 pm

https://www.youtube.com/watch?v=wav6ceOuggs" onclick="window.open(this.href);return false;

http://translate.google.ro/translate?hl ... 6bih%3D677" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=6YaorPPJ2Ro" onclick="window.open(this.href);return false;

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Wed Jun 19, 2013 8:51 pm

Salut Dane, dar de ce vrei sa pui folie sub trotuar....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sapa in baie

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 8:55 pm

Nu mai vreau Marine, credeam ca rezista in timp, sa scap de hidroizolatie(zgarcenie)...nu mai vreau, am urcat la urmatorul nivel, carton bituminos...dar el are durata de viata de 15 ani...ce se intampla dupa 15 ani? Rusul a pus carton ituminos la fundatie parca?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Wed Jun 19, 2013 9:02 pm

Dane eu ti-am mai spus cum sa faci ...toarna un trotuar cu panta spre curte si dupa asta vii cu un rand de polistiren pe toclul casei... dai cu adeziv prinzi plasa dupa ce se usuca vii cu al doilea rand de adeziv si ai rezolvat problema...apa de pe pereti va curge pe toclu si de pe acesta pe trotuar si se duce in gradina ...nu se mai intoarce sub zidurile tale...poti sa mai faci cum e intr-unul din lincuri care intareste fundatia ...faci un cofrag pe linga perete si turni toclul din beton....

Post Reply