Concentrator ("panou solar") ACM

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 6:34 pm

La rugamintea D-lui Dan postez si eu concentratorul facut la inceputul anului 2013.
Concentratorul este un fel de panou solar dat cu randament mult mai ridicat si cost mai mic, este format dintr-o foaie de tabla de Otel oglindata (AISI 304) arcuita dupa coordonatele softului "parabola calculator" astfel razele solare din dreptul ei sunt focalizate intrun singur punct, in cazul meu, liniar pe o teava de aluminiu de la un aspersor, cel mai important este tracker-ul care "plimba" concentratorul dupa soare, ramanand parcat la apus si revenind la rasarit la aparitia soarelui.
primul test a fost pe 5 februarie, In circa 7-10 minute ajungea temperatura la 100 grade iar la 113-114 grade arunca toata apa afara continand sa se incinga teava pana la 137 grade.. (video>>> https://www.youtube.com/watch?v=2Im9s2cY2gs" onclick="window.open(this.href);return false; )
Boilerul este de 100 litri termoelectric (cu serpentina) apa in el ajungand la 65-78 de grade in functie de perioada si de puterea soarelui (la curent maximul este 75 de grade).

Va astept cu intrebari si critici...

Foto >>>>> https://picasaweb.google.com/1123632934 ... ncentrator

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... 6Bb90K_8XA


https://lh4.googleusercontent.com/-CANL ... 0_3748.JPG


https://lh6.googleusercontent.com/-Q1xx ... 200525.jpg

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by phoenix » Mon Aug 12, 2013 6:38 pm

O sa vrem si noi sa ne ajuti sa facem asa ceva...

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 6:56 pm

Cu cea mai mare placere, nu este chiar greu de realizat, s-ar putea chiar fara tracker dar trebuie montarea lui pe orizontala si pusa pompa de recirculare (la mine este principiul termosifon) dar presupun ca scade putin randamentul.

Pentru cine doreste ii pot face montajul electronic cu senzori astfel doar montand-ul la un actuator (PM daca sunt interesati)

http://news.cnet.com/i/bto/20090504/arc ... 10x265.JPG

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by user_banat_63 » Mon Aug 12, 2013 6:58 pm

lucione_cip wrote: Va astept cu intrebari si critici...


Bine ai venit pe aici Lucian !
Felicitari!

valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by valistrugaru » Mon Aug 12, 2013 7:28 pm

Salut Lucian si bine ai venit. Foarte interesant sistemul daca nu e cu suparare cit a costat toata investitia.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by ciobimar » Mon Aug 12, 2013 8:54 pm

Foarte interesant...Sa ne traiesti Lucione si bine ai venit .... multumim lui Dan ca nea facut rost de tine...

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 8:58 pm

Nu foarte mult..
tabla 150 ron
actuatorul 100 ron
si pexalu cu mufe ,T-uri, etc (nimicuri mici) sa zicem inca 100 ron

deci cam 350 ron..

montajul electronic l-am facut eu, scandura de suport am avut, teava cum am spus este de aspersor...folia de aluminiu cu care este izolat este recuperata din condensatoare.. vasul de expansiune este unul improvizat din pet de plastic (se vede in foto)..
ciobimar wrote:Foarte interesant...Sa ne traiesti Lucione si bine ai venit .... multumim lui Dan ca nea facut rost de tine...
Defapt am dat de acest forum "din gresala" cautam informatii despre sobe si am gasit aici.. fiind familizat cu interfata acestui forum, identica cu cea dupa Elforum (forumul electronistilor) am crezut ca sunt pe elforum, cand sa postez.. nu am cont.. cum draq bai.. cand ma uit mai atent vad poza cu focul in stanga..hopa.. nu e elforum.. e sa construim.ro, mai citesc ceva pagini pe aici si ba chiar merita sa imi fac cont..si asta a fost.. bun forumul, sper sa il mentinem ordonat.

Bine v-am gasit !!!
Last edited by lucione_cip on Mon Aug 12, 2013 9:06 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by phoenix » Mon Aug 12, 2013 9:02 pm

Aoleoo...n-am facut eu rost de el Marine...a venit singurel aici eu doar l-am tras de limba dupa ce a postat acoperisul...asa ca fara multumiri inutile.
Oricum este primul concentrator facut, ca noi am tot vorbit de unele, dar uite ca erau deja construite.
Acum vara cum merge? Ce temperaturi atinge?

Noi mai vorbisem aici de concentratoare, poate un moderator sa puna concentratoarele la un loc.
viewtopic.php?f=10&t=58" onclick="window.open(this.href);return false;

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by ciine » Mon Aug 12, 2013 9:15 pm

Salu Luciene , eu sunt interesat de mai multe aspecte, pt a aborda o constructie viitoare, poate ma lamuresti;
-de unde ai luat tabla si ce pret pe m2,
-ce caracteristici de rezistenta si stabilitate a oglinzii are ,
- pe ce suport ai facut parabola,
-ce racorduri elastice folosesti la cuplarea la instalatie astfel incat sa permita oscilatia tracherului,
-ce motor folosesti la tracher si ce viteza de raspuns are

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 9:20 pm

Am masutat temperatura acum ca m-ati intrebat si are 76 de grade (apa din boiler)
Oricum dupa cum arata "afisajul" boilerului cam tot timpul este peste temperatura maxima "afisata" cand este in priza si la max.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply