DOCUMENTARE

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: DOCUMENTARE

Post by user_banat_85 » Sat Jul 13, 2013 3:36 pm

Latest post of the previous page:

Instalatorul de Iasi wrote:@ lisapet: Dacă nu este o întrebare indiscretă sau... ce soft foloseşti pentru dimensionarea unei încălziri prin pardoseală? Mulţumesc anticipat!
Nu este nici-o problema.. Eu nu folosesc nici-un soft (de la vre-un producator de IPAT) pentru dimensionarea incalzirii in pardoseala.
1. Determin pierderea de caldura aferenta acelui spatiu;
2. Pic de comun acord cu beneficiarul asupra valorii suprafetei active (neobturate de catre mobilier, carpete, etc) si inmultesc la 51 W/mp pentru finisaj dens sau 43 W/mp pentru finisaj (parchet de maxim 16mm). Aceste valori specifice le am pentru temperatura de cca 24 grd C in aerul interior si ca 35 grd C temperatura determinanta al agentului termic si pasul de montare 15cm. La acest punct pot determina daca imi acopera "IPAT" pierderile incaperii sau mai am nevoie de compensat cu ceva (gen calorifer, ventiloconvector sau "pereti"/"tavane"..);
3. Desenez configuratia circuitului pentru ai stabili lungimea si numarul de schimbari de directii pentru ai face calculul hidraulic, astfel incat pierderea de sarcina pentru orice circuit sa nu depaseasca 1,5-2,0 mCA. Calculul hidraulic l-am prezentat la "Calcule si iar calcule"..
Cam astea sunt in mare pasii pe care ii urmez.. :)

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: DOCUMENTARE

Post by Instalatorul de Iasi » Sun Jul 14, 2013 2:22 pm

lisapet wrote:[...] 1. Determin pierderea de caldura aferenta acelui spatiu [...]
Ce soft sau ce metodă practică foloseşti?

lisapet wrote:[...] 2. Pic de comun acord cu beneficiarul asupra valorii suprafetei active (neobturate de catre mobilier, carpete, etc) si inmultesc la 51 W/mp pentru finisaj dens sau 43 W/mp pentru finisaj (parchet de maxim 16mm). Aceste valori specifice le am pentru temperatura de cca 24 grd C in aerul interior si ca 35 grd C temperatura determinanta al agentului termic si pasul de montare 15cm. [...]
Ai spus de temperatura ambiantă interioară, dar nu şi de cea exterioară. Aceasta nu influenţează calculele?
În cazul în care anumiţi parametri (temperatura agentului termic din circuitul secundar şi/sau pasul de montare) variază, cum afli/stabileşti noile valori ale cantităţii de căldură pe mp de suprafaţă radiantă?

lisapet wrote:[...] 3. Desenez configuratia circuitului pentru ai stabili lungimea si numarul de schimbari de directii pentru ai face calculul hidraulic, astfel incat pierderea de sarcina pentru orice circuit sa nu depaseasca 1,5-2,0 mCA. [...]
Care ar fi motivaţia acestei limitări?

lisapet wrote:[...] - presiunea dinamica: RoxWxW/2= 977,45x0,0517x0,0517/2=1,306308 Pa.
[...] - Pierderea de presiune prin frecare, specifica, pe tronsonul 1: R="lambda"/D x (Ro x W x W x /2) = 0,05466/0,032 x 1,306308= 2,23 Pa/m
[...] - Pierderile locale: reprezinta produsul dintre (Ro x W x W /2) si "suma rezistentelor locale" [...] total coeficient al pierderilor locale: 5,5. Pierderi de presiune prin rezistentele locale: 2,23 x 5,5= 12,265 Pa. [...]
O nelămurire: în ultimul paragraf (din citatul de mai sus) spui că pierderile locale sînt egale cu produsul dintre "RoxWxW/2" şi "suma rezistenţelor locale", iar "RoxWxW/2" este presiunea dinamică calculată ceva mai sus la valoarea de 1,306308 Pa. Totuşi, atunci cînd calculezi pierderile locale foloseşti valoarea de 2,23 (care este pierderea de presiune prin frecare).
Cum ar fi corect? 1,306308 în loc de 2,23? :?:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: DOCUMENTARE

Post by user_banat_85 » Sun Jul 14, 2013 5:10 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:[...] 1. Determin pierderea de caldura aferenta acelui spatiu [...]
Ce soft sau ce metodă practică foloseşti?
Nu folosesc un soft, ci prin metoda practica.Adica grupez toate suprafetele de transfer termic al elementelor de constructie dupa compozitie, apoi le calculez coeficientii de transfer termic. Dupa aceasta calculez fluxul de caldura transferat prin produsul Suprafata x coeficient de transfer termic x diferenta de temperatura.. - aceasta ar fi prin transmisie.. Il iau in calcul si pe cel al pierderilor prin ventilare (in cazul in care nu este prevazut un sistem de ventilare cu recuperare de caldura).. Am mai detaliat eu cum calculez necesarul termic. Il voi gasi si voi posta link-ul.
Cam de pe aici: viewtopic.php?p=10455#p10455" onclick="window.open(this.href);return false; in colo se poate vedea metoda pe care o folosesc.
Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:[...] 2. Pic de comun acord cu beneficiarul asupra valorii suprafetei active (neobturate de catre mobilier, carpete, etc) si inmultesc la 51 W/mp pentru finisaj dens sau 43 W/mp pentru finisaj (parchet de maxim 16mm). Aceste valori specifice le am pentru temperatura de cca 24 grd C in aerul interior si ca 35 grd C temperatura determinanta al agentului termic si pasul de montare 15cm. [...]
Ai spus de temperatura ambiantă interioară, dar nu şi de cea exterioară. Aceasta nu influenţează calculele?
În cazul în care anumiţi parametri (temperatura agentului termic din circuitul secundar şi/sau pasul de montare) variază, cum afli/stabileşti noile valori ale cantităţii de căldură pe mp de suprafaţă radiantă?
Temperatura determinanta al agentului eu o consider valoarea medie al agentului termic pentru situatia de temperatura exterioara de calcul (-12, -15,-18, sau alta valoare stabilita pentru zona respectiva). Adica la aplicatiile mele temperatura determinanta nu depaseste 35 grd C cand afara sunt minus 15 grd C. De regula, folosind echipamente care controleaza temperatura agentului in functie de cea exterioara dupa curbe de incalzire (si/sau racire) se stabileste valoarea curbei la temperatura exterioara de calcul. Prin urmare majoritatea timpului din perioada de incalzire agentul termic are valori mai mici decat 35 grd C (osciland intre 26grd C si 37 grd C pe tur).
Cat priveste intensitatea fluxului acei W/mp in functie de pasul de montare (insa eu nu folosesc la pardoseala decat pasul de 15cm) si temperatura (pentru pardoseli nu folosesc mai mult de 37 grd C pe tur) folosesc niste tabele. Asta mai mult in cazul peretilor sau tavanelor unde temperaturile pot fi mai ridicate.. caci nu sunt deranjante la atingere.
Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:[...] 3. Desenez configuratia circuitului pentru ai stabili lungimea si numarul de schimbari de directii pentru ai face calculul hidraulic, astfel incat pierderea de sarcina pentru orice circuit sa nu depaseasca 1,5-2,0 mCA. [...]
Care ar fi motivaţia acestei limitări?
Motivatia acestei limitari este tendinta in reducerea consumurilor de energie pentru transportul agentului termic. Producatorii de pompe sunt in continua miscare catre performanta, insa colegii lor (proiectantii din Romania) nu fac nimic in acelas sens.. Stii de ce? Am constatat recent, ca ne cramponam in notiunea de "viteza economica".. :o Am incercat sa despic firul in mai multe, insa colegii mi-au spus ca in normativ este trecut ca viteza de circulatie al agentului termic trebuie sa se incadreze in anumite limite si daca depaseste nu e in regula si trebuie de modificat diametrul.. Cu limita de sus al vitezei agentului sunt deacord, caci in afara consumului aiurea de energie apare si zgomotul.. insa cu limita de jos nu pot fi deacord, caci intr-o economie libera multe s-au schimbat de pe vremea cand instalatiile se realizau doar din metal.
Deci, notiunea de viteza "economica" nu mai este relevanta!
Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:[...] - presiunea dinamica: RoxWxW/2= 977,45x0,0517x0,0517/2=1,306308 Pa.
[...] - Pierderea de presiune prin frecare, specifica, pe tronsonul 1: R="lambda"/D x (Ro x W x W x /2) = 0,05466/0,032 x 1,306308= 2,23 Pa/m
[...] - Pierderile locale: reprezinta produsul dintre (Ro x W x W /2) si "suma rezistentelor locale" [...] total coeficient al pierderilor locale: 5,5. Pierderi de presiune prin rezistentele locale: 2,23 x 5,5= 12,265 Pa. [...]
O nelămurire: în ultimul paragraf (din citatul de mai sus) spui că pierderile locale sînt egale cu produsul dintre "RoxWxW/2" şi "suma rezistenţelor locale", iar "RoxWxW/2" este presiunea dinamică calculată ceva mai sus la valoarea de 1,306308 Pa. Totuşi, atunci cînd calculezi pierderile locale foloseşti valoarea de 2,23 (care este pierderea de presiune prin frecare).
Cum ar fi corect? 1,306308 în loc de 2,23? :?:
Bravo Instalatorule! Corecta observatie! Pierderi de presiune prin rezistentele locale: 1,306308 x 5,5= 7,185 Pa.
Vedeti, deaceea proiectarea lucrarilor de importanta majora se face de un colectiv nu de unul singur..

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: DOCUMENTARE

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Sep 03, 2013 7:43 pm

lisapet wrote:Nu folosesc un soft, ci prin metoda practica. [...]
Dacă eşti de acord şi ai timpul liber pentru aşa ceva, precum şi dispoziţia necesară, aş dori să prezinţi pe forum un astfel de exerciţiu, bazat pe un caz concret, eventual ales de tine. În acest fel aş fi sigur că voi înţelege tot ceea ce vei expune, iar dacă o să am ceva nelămuriri, te voi întreba punctual. Îndrăznesc să spun că o astfel de lecţie va fi utilă şi altor colegi de forum. Ce spui? :?:


P.S.
lisapet wrote:[...] Vedeti, de aceea proiectarea lucrarilor de importanta majora se face de un colectiv nu de unul singur.
În domeniul tipografic, celui care făcea o astfel de verificare, i se spunea "cap limpede". ;)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: DOCUMENTARE

Post by user_banat_85 » Thu Sep 05, 2013 10:20 am

Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:Nu folosesc un soft, ci prin metoda practica. [...]
Dacă eşti de acord şi ai timpul liber pentru aşa ceva, precum şi dispoziţia necesară, aş dori să prezinţi pe forum un astfel de exerciţiu, bazat pe un caz concret, eventual ales de tine. În acest fel aş fi sigur că voi înţelege tot ceea ce vei expune, iar dacă o să am ceva nelămuriri, te voi întreba punctual. Îndrăznesc să spun că o astfel de lecţie va fi utilă şi altor colegi de forum. Ce spui? :?:
Salutare @Instalatorule! :)
Am mai prezentat metoda de calcul folosita de mine, dar uite cam de aici: viewtopic.php?p=10455#p10455" onclick="window.open(this.href);return false; s-ar putea relua cititul mesajelor caci fac referire la subiect. E bine asa? ;)

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: DOCUMENTARE

Post by tonyst » Tue Sep 24, 2013 4:08 pm

daca e necesar:


http://www.spatiulconstruit.ro/gama-de- ... ct_id=2091" onclick="window.open(this.href);return false;

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: DOCUMENTARE

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Sep 24, 2013 7:22 pm

lisapet wrote:Salutare @Instalatorule! :) [...]
Salutare şi ţie! Nu ştiu cum de am ratat mesajul tău :( , noroc că postarea lui tonyst mi l-a adus la "suprafaţă". Revin cu întrebările după ce aprofundez problema. Mulţumesc mult!


P.S. @ Admin: Nu se poate adăuga un emoticon pentru "mulţumesc"?

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: DOCUMENTARE

Post by admin_1234 » Tue Sep 24, 2013 8:24 pm

:multumesc: :text-thankyoublue:
Mai este si butonul de apreciere din dreapta jos(manuta galbena). Daca nu ajung mai cautam.

Post Reply