Case din chirpici

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Sun Aug 25, 2013 1:29 pm

Latest post of the previous page:

Da si taieturi ca sa nu crape...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Sun Aug 25, 2013 1:59 pm

cheluakame wrote:Cred ca ar fi trebuit taiat betonul din metru in metru, pentru a nu crapa in timp datorita diferentelor de temperatura
:? Hmm, la asta nu m-am gandit. Acum e turnat, cand voi face si la cealalta casa voi tine cont. Multumesc.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Sun Aug 25, 2013 2:01 pm

Pai...daca nu-l tai tu crapa el cum are chef...conteaza cand se taie?...dar stai putin...este armat trotuarul...mai crapa? Stiam ca treaba apare la betonul nearmat?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Case din chirpici

Post by cheluakame » Sun Aug 25, 2013 2:39 pm

Da, betonul crapa de obieci datorita inflitratiilor de apa care ingheata. Apa prin inghetare isi mareste volumul. De aceea la astfel de lucrari se recomanda retete mai "tari" ( C8/10 sau C12/15)
Apoi, ca orice material, are un indice de dilatare. Cu cat "elementul" este mai lung, cu atat dilatarea totala va fi mai mare (ajungem la dilatari de cm), care creeaza tensiuni in element si provoaca fisuri.

Sunt situatii speciale, in care rosturi de dilatare se aplica si elementelor de structra a constructiilor.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 3:53 pm

Dupa 1500 de ani si 3 zile am facut si eu niste explorari sub peretele care suge apa.

Se pare ca avem o bordura de ciment, prin care mai exista si niste bucati de caramizi. Bordura este fisurata se pare, nu cred ca a fost turnata asa. In colt nici macar betonul nu este continu.

Cand am cumparat casa, aceasta camera avea in exterior o scurgere care turna apa de pe jumatate de acoperis exact in acel colt. Acum nu mai curge in acel colt aproape deloc apa (poate o cana pe ploaie)
CRED ca din cauza acelei ape de ploaie coltul casei s-a afundat iar bordura sa crapat. Coborand mai adanc intreaga casa a pus presiune pe peretele de lut care a fugit vreo 5 cm, DEASUPRA bordurii catre exterior.

Propuneri:
renunt sa mai torn fundatie sub bordura? Nu o sa ma chinui sa torn pana la 80 de cm pentru ca nu pot fizic sa fac asta, pe tot perimetrul peretilor exteriori.. Sa torn doar in colt un bloc de beton pe care sa se sprijine coltul care sa afunda? Sa renunt la fundatie si sa decupez peretii deasupra bordurii si sa fac in asa fel ca apa sa nu mai urce?

Vreau sa torn sapa in camera respectiva pentru ca este chiar in camera cea mai calduroasa a casei, unde am si usa sobei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 4:00 pm

Sa sparg si bordura de beton si sa torn alt beton iar in colt sa fac un bloc de beton adanc pana la adancimea de inghet?
Inaltimea bordurii este de 15 cm. Mi-e teama ca daca ma apuc sa scot bordura veche de la vibratii sa nu fac mai mult rau.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Thu Sep 26, 2013 9:33 pm

dan wrote: Mi-e teama ca daca ma apuc sa scot bordura veche de la vibratii sa nu fac mai mult rau.
E foarte posibil sa se lase tot coltul casei daca spargi bordura.
Ai putea sa sapi langa vreo 50cm de colt si stanga si dreapta, torni acolo, lasi sa se intareasca o zi doua si dupa aia sapi sub colt si torni si acolo.

Modificare: ma mai gandesc la alte solutii.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 9:54 pm

La ce adancime recomanzi sa sap? Este foarte multa tencuiala peste coltul acela...de ce atatea straturi de tencuiala? Poate au fost mereu pb cu peretele..
DEci o sa umplu eu cu beton sub bordura dar mereu am avut intrebarea...dupa ce torn eu beton si se intareste, nu se va tasa deloc peretele? Adica dupa ce torn betonul sa-l vibrez cu un picamar sau cu un ciocan ca sa intre calumea sub bordura de beton? Imi imaginez mereu ca ramane un spatiu intre betonul turnat si perete...dar cred ca ma insel.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Thu Sep 26, 2013 9:58 pm

Chiar nu stiu ce s aiti zic , baga 25-30cm.
Eu casa de lemn o am pe fundatie de stalpi cu grinzi, Stalpii la 90cm adancime, iar grinzile la vreo 20cm.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 10:00 pm

DEci la tine doar in colturi ai la 90 cm...restul e la 20 de cm? E mai bine asa...eu in colt nu cred s aam nimic...ba cred ca este un gol acolo umplut cu pamant si intre centura de beton..sau bordura...sau cum se numeste...sper sa nu cada coltul desi o sa torn beton langa, stanga dreapta....sa nu cada cand sap sub colt.

Ar trebui sa dau jos coltul si sa torn un colt de beton...teoretic pentru ca practic nu cred ca mai ma chinui mult...sa mai tina cativa ani ca daca nu reusesc sa fac bani pana atunci de alta casa...e cam nasol.

Bun si apoi mai trebuie sa sap deasupra la bordura si sa torn iar niste beton ca sa ridic peretele de la nivelul solului.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Thu Sep 26, 2013 10:03 pm

Torni langa colt si dupa aceea coltul, ca la subzidire.

Post Reply