Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Thu Oct 31, 2013 10:59 pm

Latest post of the previous page:

anduvirgil wrote:Am incercat o simulare de traseu pentru un calorifer. Puterea caloriferului am luat-o de 2 kw (valabil pentru toate)
Si rezultatul? ia un traseu te rog care vrei tu si calculeazal sa obtinem diametrele tevilor .Ma prind repede . sau spune la calea urmata de mine daca ai ceva obiectiuni. multumesc
Last edited by tonyst on Thu Oct 31, 2013 11:06 pm, edited 2 times in total.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by anduvirgil » Thu Oct 31, 2013 11:03 pm

Rezultatul este pierderea linara pe circuitul caloriferului P2.
Acum trebuie determinata presiunea disponibila in functie de temperatura de pe tur si retur. Daca este mai mare decat pierderile este ok, daca nu se va umbla la dimensiunea tevilor....
Nu mai sunt in stare de calcule....sper sa nu fi gresit si la estimarea pierderii liniare...verific maine.... :thumbup:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Thu Oct 31, 2013 11:32 pm

anduvirgil wrote:Rezultatul este pierderea linara pe circuitul caloriferului P2.
Acum trebuie determinata presiunea disponibila in functie de temperatura de pe tur si retur. Daca este mai mare decat pierderile este ok, daca nu se va umbla la dimensiunea tevilor....
Nu mai sunt in stare de calcule....sper sa nu fi gresit si la estimarea pierderii liniare...verific maine.... :thumbup:
Andu , pe un calculator care scoate niste cifre , nu sunt de acord sa lucram. Formulele care sunt pentru calcul si verificarile cum se fac .
Il studiez bine pe al meu si sper sa obtin rezultatul scontat. multumesc

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Fri Nov 01, 2013 4:19 am

Da , e bine
10 Pa = 1 mm col H2O

9,81x[0,4 x 24,2 x 1,55 - 0,3 (977,7-965,2)] = 9,81x[15-3,75]=110 Pa.( nu prea le am inteles, cum le a luat Andrei , dar le rumeg eu )
Trebuie sa stabilesc traseul meu bine , inclusiv pozitia cazanului . Nu cred ca vor fi costuri mai mari .
Prin termoizolarea unui tronson s a marit ,de aprox . 3 ori rezultatul .

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Fri Nov 01, 2013 5:54 am

Traseul 1 = c1, c2 , c3
fraseul 2 = c4
refac , calculele.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Fri Nov 01, 2013 6:44 am

tonyst wrote:
anduvirgil wrote:Spuneti-mi si mie este vreo diferenta intre circulatia libera, termosifon si gravitationala?
Andu , eu am plecat de la asta, scrisa de Andrei si m a zgindarit putin , cinstit chiar cautam o pompa , dar acum ....... trebuie sa imvat .
@lisapet wrote:
Eu mai citesc cum se mai chinuie oamenii sa caute solutii de cum sa asigure circulatia la una, la alta, mai toti bazandu-se doar pe pompe de circulatie.. In timp ce daca intreaba careva de termosifon - toata lumea :" a da, daca era termosifon.. dar uita, taica... " - zici ca parca discuta despre un raposat.. :lol:
Mi se creeaza parerea ca in scolile de profil nu mai avem profesori de hidraulica... ori toti studentii promoveaza examenele doar sa "treaca"...
Poate la iarna cand vom avea mai mult timp liber apare si pe acest topic un voluntar sa faca o demostratie de calcul al unei bucle in termosifon, precum a facut Flavius la sobe.. Este adevarat ca necesita mai multa matematica decat la acel calcul prezentat de Flavius, dar cine stie.. Important sa stiti ca termosifonul inca este viabil si va fi deaici in colo!
Ca revin la asta , ca vorbeai de promovarea examenelor , si de profesori . Inainte, marea majoritate , aveam abonament la gazeta matematica ,foarte multe, la care priveam cu coada ochiului nu de mult timp , cu regret , cum le bagau ai mei , la serviciu , in foc, Am si acum , un sac de culegeri de matematica si chiar fizica {inca nu le am dat foc). Nu am reusit , pe la tara pe acolo , sa le plasez niciunuia. Dupa ce imvata ?
Despre ce vorbim?
Ma uit cu drag la colegii mei de pe acest forum , care cauta si asimileaza, la fel ca si mine, orice notiune si cunostiinte , cum sa nu te bucuri , cand conlucrezi cu astfel de gen de oameni ?

Am plecat la barca , scuze pentru iesire .

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Sat Nov 02, 2013 11:53 am

lisapet wrote:Ce glicoli folosesti/recomanzi? Pentru ce temperatura de inghet?
Vad ca n-a raspuns nimeni nimic aici si ma incumet sa zic eu daca nu e cu suparare. Ce zici de "climagel" cu un amestec apa/glicol 65/35 la 100 de litri care asigura o rezistenta la inghet de pina la minus 21 de grade?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 2:54 pm

luvio wrote:
lisapet wrote:Ce glicoli folosesti/recomanzi? Pentru ce temperatura de inghet?
Vad ca n-a raspuns nimeni nimic aici si ma incumet sa zic eu daca nu e cu suparare.

Eu am asteptat sa se specifice ce fel de glicoli din punctul de vedere urmator: etilenglicol sau propilenglicol.
Etilenglicolii sunt mai putin vascosi in comparatie cu propilenglicolii, insa doar propilenglicolii sunt admisi in instalatii din industria alimentara. Cu alte cuvinte etilenglicolii sunt mai nocivi..
luvio wrote:Ce zici de "climagel" ..
Nu stiu ce proprietati are si ce are la baza etilenglicol sau propilenglicol.. Trebuie sa fie anticoroziv si inofensiv privind garniturile de cauciuc.
luvio wrote: ..cu un amestec apa/glicol 65/35 la 100 de litri care asigura o rezistenta la inghet de pina la minus 21 de grade?
De ce asa de jos sa fie punctul de inghet? Sunt sanse sa ajunga in casa asa ger?
Daca este cu concentratie mai mare si viscozitatea creste.. automat creste si valoarea pierderilor de presiune la curgerea prin instalatie.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Sat Nov 02, 2013 3:54 pm

lisapet wrote:...doar propilenglicolii sunt admisi in instalatii din industria alimentara. Cu alte cuvinte etilenglicolii sunt mai nocivi..
Pai aici n-avem industrie alimentara ci instalatie de incalzire, nu cred ca trebuie sa fim atit de atenti la asta, insa ai dreptate dpdv al viscozitatii nu ne poate fi indiferent pentru ca ne intereseaza ca apa sa agentul de incalzire sa-si poata face treba la parametri corespunzatori.
lisapet wrote: .. Trebuie sa fie anticoroziv si inofensiv privind garniturile de cauciuc.
Pai ma gindesc ca daca se vind in comert pentru acest scop atunci n-ar trebui sa fie probleme, desi...
lisapet wrote: De ce asa de jos sa fie punctul de inghet? Sunt sanse sa ajunga in casa asa ger?
Pai in casa nu cred ca sunt sanse da in pod unde-i VED cred ca-i cam ca afara sau ma-nsel?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 4:38 pm

luvio wrote:
lisapet wrote:...doar propilenglicolii sunt admisi in instalatii din industria alimentara. Cu alte cuvinte etilenglicolii sunt mai nocivi..
Pai aici n-avem industrie alimentara ci instalatie de incalzire, nu cred ca trebuie sa fim atit de atenti la asta,
Daca nu ai si un boiler cu apa sanitara in serpentina caruia sa circule etilenglicol - atunci nu trebuie sa ai nici-o grija. :)
luvio wrote:
lisapet wrote: De ce asa de jos sa fie punctul de inghet? Sunt sanse sa ajunga in casa asa ger?
Pai in casa nu cred ca sunt sanse da in pod unde-i VED cred ca-i cam ca afara sau ma-nsel?
Dar nu consideri incomod - ca folosind un VED, etilenglicolul se va evapora si va trebui periodic sa-i verifici concentratia si sa mai adaugi daca e necesar antigel? :shifty:

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Sun Nov 03, 2013 8:57 am

lisapet wrote: Dar nu consideri incomod - ca folosind un VED, etilenglicolul se va evapora si va trebui periodic sa-i verifici concentratia si sa mai adaugi daca e necesar antigel? :shifty:
As putea deduce din aceasta fraza ca recomanzi sa folosesc VEI insa cunoscind celelalte avantaje ale VED cred ca doar mi se pare. Chestia cu comoditatea, aste e. Nu cred ca exista un sistem care sa aiba numai avantaje prin urmare...trebuie sa ti le asumi.

Post Reply