Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Moderators: sobe, teracotix

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Lonely » Sat Nov 30, 2013 7:34 am

Latest post of the previous page:

ia daci' repede asa.... :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Thu Jan 09, 2014 4:32 pm

La mulți ani!

Revin cu un prim proiect (întârziat). Nu este cel final, urmează să mai micșorez bucătăria și să modific niște „locații”. Nu luați în seamă obiectele din exteriorul casei.
Precizez că Nordul pe teren este la Vestul proiectului.

Ceva sfaturi sau sugestii?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Thu Jan 09, 2014 10:24 pm

stege wrote:..Revin cu un prim proiect (întârziat). Nu este cel final, urmează să mai micșorez bucătăria și să modific niște „locații”.
Foarte bine ca nu este final si vom putea sa mai discutam..
Razvan, ai putea sa postez planul asa incat sa-l putem vedea mai mare, caci ai cote, insa nu se vad... sau eu nu stiu cum sa le vad.. :-(
stege wrote:Precizez că Nordul pe teren este la Vestul proiectului.
Adica pe latura unde nu ai geamuri?..Si baile cum le aerisesti?

Mi se pare camera tehnica prea mica.. chiar daca ai folosi o incalzire cu centrala murala pe gaze.. tot mi se pare mica.. Cand vei incepe sa insiri pe acolo, boiler, distribuitoare, etc.. se va aglomera nu gluma.. :think: Apropo, ce utilitati ai in zona?

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Fri Jan 10, 2014 8:57 am

Legat de utilități doar canalizare nu am.
Da, Nordul ar fi unde-mi sunt băile, însă geamuri vor fi la băi, doar că nu sunt proiectate încă.
Camera tehnică este de 7m, cam cât ar fi necesar pentru o centrală cu gaz (nu prefer așa ceva).
Cam așa aș vrea să-mi compartimentez căsuța pe terenul ce-l dețin - urmează să aduc modificări la el.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Fri Jan 10, 2014 10:49 am

stege wrote:..Camera tehnică este de 7m,..
Prevazand acel culuar care uneste usa interioara cu usa care da in exterior, ai o oarecare pierdere din suprafata utila..
stege wrote:..cam cât ar fi necesar pentru o centrală cu gaz ..
Dupa normativul (Gaze) minim 18 mc.. Dar tine cont ca acolo neaparat trebuie sa incapa un boiler (conditie in strategia energetica al UE), volumul caruia depinde de obiceiurile si stilul de viata al familiei tale. Acolo trebuie sa-ti incapa si nodul de distributie al agentului termic in casa..
stege wrote:..(nu prefer așa ceva).
Dar ce preferinte ai avea?
Eu unul as prevedea cel putin un cos de fum care sa iasa cat mai aproape de coama casei.. pentru orice eventualitate.. Intrerupere de curent din diverse cauze naturale sau umane.. Fie ca va fi racordat la el un semineu sau o soba (la momentul potrivit) mai tarziu nu va trebui sa faci prea mult deranj in casa..
Daca casa va fi termoizolata asa cum am recomandat eu mai devreme, as fi prevazut si posibilitatea montarii ulterioare al unui sistem de ventilare cu recuperare de caldura (montandu-se reteaua de distributie in pod).. dar care ar avea cutia aparatului in Camera tehnica cu intrarea tubulaturii din sol in acea Camera..

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Instalatorul de Iasi » Fri Jan 10, 2014 1:08 pm

lisapet wrote:[...] cu intrarea tubulaturii din sol in acea camera.
În acest caz, ce ar fi recomandat să se prevadă în fundație/elevație/placă? :?:

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Sun Jan 12, 2014 10:47 pm

Voi reveni săptămâna aceasta cu proiectul modificat. Am mărit puțin camera tehnică prin faptul că am coborât baia spre treptele casei și am tăiat din ea, astfel CT va fi mai lată, dar și în formă de L. Bucătăria am coborât-o (nu voi mai avea masă în bucătărie, doar în dining) și am mutat cămara în partea de sus a proiectului, astfel am reușit să micșorez puțin spațiul de 32m2 ce era dat de dining și bucătărie.

Încă nu sunt decis cu șemineul (sau soba) dacă să fie pe peretele cu camera tehnică sau pe cel care delimitează diningul de living. Astfel coșul de fum va fi în mijlocul casei și aș opta pentru un șemineu cu dublă „vedere”.

Mulțumesc în continuare de sfaturi.

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Sat Feb 01, 2014 5:18 pm

Vă salut.

După lungi dezbateri am reușit sa ma decid asupra proiectului final. Urmează finalizarea acestuia (cote, terasa, etc), dar pana una alta asa ca arata casuta mea. A ieșit mai mare decât as fi vrut, dar am avut o mulțime de pretenții.
În stânga bucătăriei vă fi spațiul tehnic împreună cu o mica cămară. Iar pe peretele ce desparte livingul de dining vă fi coșul de fum cu un șemineu sau soba de zidărie.
https://www.dropbox.com/s/x5mosyevujozg ... IN%204.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Sat Feb 01, 2014 5:32 pm

Peretele cu usa de la intrare ar merge adus in linie cu peretii celor 2 dormitoare din stanga creandu-se astfel o zona(hol) in care se poate aseza un cuier pentru haine si un suport pentru incaltamine care sunt chiar necesare la o casa.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Feb 01, 2014 6:37 pm

De acord cu rantop, ba chiar și mai mult: consider că un windfang este necesar. Și tot acolo (mai exact, pe peretele din stînga ușii de intrare), pe lingă cuierul pentru hainele de zi cu zi și dulăpiorul cu mărunțișuri (perii și creme de ghete, diverse chei ș.a.m.d.), aș amplasa un dulap pentru hainele și accesoriile de iarnă (că doar nu se îmbracă nimeni din dormitor cu cojocul și bocancii... și tot la fel, nu intră nimeni pînă în dormitor cu acestea pentru a le pune în ”șifonier”). Iar pe peretele din dreapta ușii de intrare, o oglindă destul de mare pentru a mulțumi doamna/doamnele casei. Părerea mea. :YMPEACE:
În plus, aș scurta baia de serviciu, pentru că nu văd necesitatea unui bideu acolo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Sat Feb 01, 2014 7:09 pm

Dl instaltalator(Radu daca bine imi aduc aminte) dai un miel de Paste :D . Eu sunt Razvan.
multumesc pentrucompletari, asteptam sa vedem parerea celuilalt Razvan.

Post Reply