izolatie cu rumegus

Moderator: sobe

cristy_sky
junior
Posts: 3
Joined: Thu Feb 06, 2014 8:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

izolatie cu rumegus

Post by cristy_sky » Fri Feb 14, 2014 12:13 am

buna.vreau sa am o parere in legatura cu rumegusul.vreau sa-l folosesc ca izolatie sub dusumea.sa pun rumegus intre rigle de lemn,peste osb,parchet.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: izolatie cu rumegus

Post by cheluakame » Fri Feb 14, 2014 12:42 am

Trebuie protejat de umezeala caci isi mareste conductivitatea termica.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie cu rumegus

Post by grig72 » Fri Feb 14, 2014 11:27 am

@cristy, de ce nu incerci sa pui polistiren expandat, ca banuiesc ca vrei rumegus din cauza banutilor, mai ai rabdare un pic si faci cum trebuie.
oricum, indiferent ce-ai pune trebuie protejat impotriva rozatoarelor, ca altfel faci dormitor de rozatoare sub parchet.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: izolatie cu rumegus

Post by cheluakame » Fri Feb 14, 2014 3:00 pm

Se trateaza cu sare de bor impotriva rozatoarelor si insectelor.
Acelasi lucru se poate aplica si la vata de sticla.

P.S. Soriceii intra mai repede in polistiren decat in vata sau rumegus 8-)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie cu rumegus

Post by phoenix » Fri Feb 14, 2014 3:07 pm

Daca discutam o ideie, putem discuta oricat dar eu nu ti-as recomanda decat o solutie garantata...nici ce gasi pe piata nu stim cat e de garantat...testeaza treaba cu rumegusul pe o portiune din casa si apoi vezi daca merita...teoria e buna dar trebuie verificata. In general pionerii intreaba pe altii rar cum sa faca ei...

Anul asta am auzit pe multi ca le-a intrat in acoperis zapada...deci apar multe neprevazute...iar cu rumegusul cum calculam izolatia?

trebuie testat....

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: izolatie cu rumegus

Post by cheluakame » Fri Feb 14, 2014 6:07 pm

Rumegusul il calculam cu coeficient de 0.07-0.09 w/mK daca este rumegus de gater/drujba sau talas 8-)

Daca este rumegus fin, ramas in urma finisarii atunci nu este bun de izolat.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: izolatie cu rumegus

Post by Gigi » Sat Feb 15, 2014 8:05 am

phoenix wrote:Daca discutam o ideie, putem discuta oricat dar eu nu ti-as recomanda decat o solutie garantata...nici ce gasi pe piata nu stim cat e de garantat...testeaza treaba cu rumegusul pe o portiune din casa si apoi vezi daca merita...teoria e buna dar trebuie verificata. In general pionerii intreaba pe altii rar cum sa faca ei...

Anul asta am auzit pe multi ca le-a intrat in acoperis zapada...deci apar multe neprevazute...iar cu rumegusul cum calculam izolatia?

trebuie testat....

Eu am izolat cu rumegus 2 dormitoare, adica izolatie sub parchet/dusumea oarba, este o prostie dar la vremea aia, parterul era relativ incalzit(acum 16 ani)...amestecul este rumegus cu ciment..nu mai stiu proportia, se face la ochi, important este sa lege, este ca un mortar, la mine sunt traverse, si intre ele am turnat, pot sa spun ca este buna izolatia, adica la parter este cald, dar pardoseala rece :D , singurul ,,avantaj,, etse ca am spatiu sa bag IPAT, dar asa cum zici, nu stiu coeficientul

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: izolatie cu rumegus

Post by tonyst » Sat Feb 15, 2014 9:23 am

Gigi wrote:
phoenix wrote:Daca discutam o ideie, putem discuta oricat dar eu nu ti-as recomanda decat o solutie garantata...nici ce gasi pe piata nu stim cat e de garantat...testeaza treaba cu rumegusul pe o portiune din casa si apoi vezi daca merita...teoria e buna dar trebuie verificata. In general pionerii intreaba pe altii rar cum sa faca ei...

Anul asta am auzit pe multi ca le-a intrat in acoperis zapada...deci apar multe neprevazute...iar cu rumegusul cum calculam izolatia?

trebuie testat....

Eu am izolat cu rumegus 2 dormitoare, adica izolatie sub parchet/dusumea oarba, este o prostie dar la vremea aia, parterul era relativ incalzit(acum 16 ani)...amestecul este rumegus cu ciment..nu mai stiu proportia, se face la ochi, important este sa lege, este ca un mortar, la mine sunt traverse, si intre ele am turnat, pot sa spun ca este buna izolatia, adica la parter este cald, dar pardoseala rece :D , singurul ,,avantaj,, etse ca am spatiu sa bag IPAT, dar asa cum zici, nu stiu coeficientul
Se numeste Rumbeton , un amestec de rumegus , nisip , ciment , se folosea ca suport la pardoseli din lemn , dar acum cand avem tehnologii de varf sa mai folosesti asa ceva e pacat , economisesti pe o parte si pierzi pe alta .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie cu rumegus

Post by phoenix » Sat Feb 15, 2014 9:44 am

Eu calculasem soba daca puneam in podea 5 cm de izolatie. nu am mai spart sapa sa pun ca si asa nu stiu cat timp mai stau in casa asta dar iarna trecuta aveam intr-o margine de casa 16 grade si in alta 25. Amizolat doar peretele care spuneam ca fusese calculat la 20 de cm dar el are vreo 13 si inca o bucata de vreo 3 metri in alta parte adica cam o treime din pereti in loc de toata podeaua. Iarna asta aveam 20-21 de grade in zona respectiva. Asa ca am dormit toata iarna in camera 2.

Vroiam doar sa spun ca daca vrem sa obtinem un calcul corect nu merge izolat cu orice...Daca se poate scoate usor izolatia cu rumegus se poate incerca dar la calcule una e pe hartie si alta in realitate...eventual sa facem noi calculele si sa tot imbunatatim coeficientii...dar facand asa ma indoiesc a o sa ajungem in final la ceva de calitate...atata munca pentru ce?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: izolatie cu rumegus

Post by tonyst » Sat Feb 15, 2014 10:29 am

phoenix wrote:Eu calculasem soba daca puneam in podea 5 cm de izolatie. nu am mai spart sapa sa pun ca si asa nu stiu cat timp mai stau in casa asta dar iarna trecuta aveam intr-o margine de casa 16 grade si in alta 25. Amizolat doar peretele care spuneam ca fusese calculat la 20 de cm dar el are vreo 13 si inca o bucata de vreo 3 metri in alta parte adica cam o treime din pereti in loc de toata podeaua. Iarna asta aveam 20-21 de grade in zona respectiva. Asa ca am dormit toata iarna in camera 2.

Vroiam doar sa spun ca daca vrem sa obtinem un calcul corect nu merge izolat cu orice...Daca se poate scoate usor izolatia cu rumegus se poate incerca dar la calcule una e pe hartie si alta in realitate...eventual sa facem noi calculele si sa tot imbunatatim coeficientii...dar facand asa ma indoiesc a o sa ajungem in final la ceva de calitate...atata munca pentru ce?
Exact , nu mai spun de munca .

Post Reply