Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Oct 16, 2013 7:27 pm

Latest post of the previous page:

Gigi wrote:
Instalatorul de Iasi wrote:[...] Am o nedumerire: de ce PAL?
Ptr ca este gratis, debitat pe router, si inainte de asta m-am informat prin alte parti daca se poate, si se poate
Ce anume înseamnă "se poate"? :think:

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Wed Oct 16, 2013 9:23 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
Gigi wrote:
Instalatorul de Iasi wrote:[...] Am o nedumerire: de ce PAL?
Ptr ca este gratis, debitat pe router, si inainte de asta m-am informat prin alte parti daca se poate, si se poate
Ce anume înseamnă "se poate"? :think:

Ceva ca aici....http://www.radiantcompany.com/details/s ... slab.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

se poate folosii OSB, panel, tego,Pal....

http://www.eagle-mt.com/blog/prefabrica ... overfloor/" onclick="window.open(this.href);return false;
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Iosif » Fri Oct 18, 2013 9:19 pm

Salutare, sper ca folosesti aluminiu cu coeficient mare de emisivitate, daca nu micsoreaza pasul la max 15 cm pt a avea temperaturi cit mai uniforme la suprafata parchetului, eu am folosit aluminiu galvanizat la pas de 20 si am diferente de temperaturi masurate si de 6-7 grade la suprafata parchetului, mult succes.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Sat Oct 19, 2013 8:37 am

Iosif wrote:Salutare, sper ca folosesti aluminiu cu coeficient mare de emisivitate, daca nu micsoreaza pasul la max 15 cm pt a avea temperaturi cit mai uniforme la suprafata parchetului, eu am folosit aluminiu galvanizat la pas de 20 si am diferente de temperaturi masurate si de 6-7 grade la suprafata parchetului, mult succes.

Multam Iosif, care este acest aluminiu cu coeficient maxim?...se gaseste?(eu am foi de aluminiu din tipografie)...pasul ramane la 20cm, nu de alta,dar am debitat o gramada de lamele de pal, acesta va fiun compromis dar inschimb am sa completez prin pereti, unde ai avut diferenta de 6-7 grade ca nu inteleg

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Iosif » Sat Oct 19, 2013 7:52 pm

Citisem undeva de aluminiu anodizat ca ar avea coeficient mare, diferenta de temperatura am masurato la suprafata parchetului melaminat unde deasupra tubului am 28-29 grade iar la 10 cm adica intre tuburi 23-24 grade, se simte si la talpi, si nu se uniformizeaza oricit astept, de aici am tras concluzia ca placile folosite de mine nu isi fac treaba, poate cel de tipografie este mai bun, trebuie studiat.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Sat Oct 19, 2013 8:16 pm

Iosif wrote:Citisem undeva de aluminiu anodizat ca ar avea coeficient mare, diferenta de temperatura am masurato la suprafata parchetului melaminat unde deasupra tubului am 28-29 grade iar la 10 cm adica intre tuburi 23-24 grade, se simte si la talpi, si nu se uniformizeaza oricit astept, de aici am tras concluzia ca placile folosite de mine nu isi fac treaba, poate cel de tipografie este mai bun, trebuie studiat.
Nu ai cum sa ai aceleasi temperaturi deasupra si alaturat tubului, numai prin termografiere se poate observa....dupa cum obv si pe aceste link-uri, eu zic ca ne facem probleme aiurea, nu mai dormim noaptea din cauza asta, eu unul am sa folosesc si aluminiul de la cutiile de bere, am vreo 500 :D

http://www.radiantec.com/pricing/heat_t ... plates.php" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.healthyheating.com/Radiant_h ... mK-0nCBmsY" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ecorenovator.org/forum/renovatio ... ng-22.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Wed Oct 23, 2013 4:27 pm

Este cam liniste pe aici, ma gandeam ca cei care au implementat IPAT-ul asta, sa le zica si celorlalti colegi cum sta treaba, daca sunt multumiti sau nu, subiectul a inceput furtunos si apoi.....pa!,

artemioxxl
junior
Posts: 140
Joined: Wed Jan 29, 2014 1:23 pm
Location: Tecuci
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by artemioxxl » Tue Feb 11, 2014 10:21 am

O fi din cauza ca prin Italia au renuntat la incalzirea prin pardoseala la locuinte si o folosesc doar in locuri publice si industriale.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by flavius76 » Tue Feb 11, 2014 2:20 pm

Iosif wrote:Citisem undeva de aluminiu anodizat ca ar avea coeficient mare, diferenta de temperatura am masurato la suprafata parchetului melaminat unde deasupra tubului am 28-29 grade iar la 10 cm adica intre tuburi 23-24 grade, se simte si la talpi, si nu se uniformizeaza oricit astept, de aici am tras concluzia ca placile folosite de mine nu isi fac treaba, poate cel de tipografie este mai bun, trebuie studiat.
Ai folosit ceva (gen silicon) pentru contactul dintre teava si aluminiu? Daca nu exista un contact suficient cu teava poate fi o problema, aerul nu conduce caldura la fel ca un contact direct.
Ce fel de material si ce grosime ai pus intre tabla de aluminiu si parchet? Acest material are si rolul de a uniformiza temperatura pe suprafata tablei de aluminiu. Mai conteaza si grosimea tablei, daca e mai groasa transferul e mai bun.
artemioxxl wrote:O fi din cauza ca prin Italia au renuntat la incalzirea prin pardoseala la locuinte si o folosesc doar in locuri publice si industriale.
Si in Italia ce folosesc la locuinte?

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Tue Feb 11, 2014 3:46 pm

artemioxxl wrote:O fi din cauza ca prin Italia au renuntat la incalzirea prin pardoseala la locuinte si o folosesc doar in locuri publice si industriale.

Unde ai aflat de asta?...s-a dat vreun comunicat? :-?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Sat Mar 01, 2014 10:11 pm

Buna seara.
Daca tot se discuta de parchet peste pardoseala incalzita,ma bag si eu in vorba si va intreb ceva.
Am tot citit pe diferite forumuri si nu am reusit sa ajung la o concluzie finala,dar am dedus ca cel mai bun transfer termic se face daca parchetul este lipit direct pe sapa.Ceea ce ma bate gandul sa fac si eu.E mult mai primitor si mai elegant decat orice gresie.
Este cineva pe aici care a folosit aceasta solutie?
Ceva opinii despre diferite solutii de lipire?
Cunoasteti un montator cu experienta,in Constanta, care sa imi garanteze ca dupa plecarea lui nu adun parchetul dupa sapa?
Cu toata stima.

Post Reply