soba in 5 fumuri

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba in 5 fumuri

Post by GeoMar » Tue Mar 11, 2014 8:36 pm

Latest post of the previous page:

... continuare:
Imagine1090.jpg
Imagine1091.jpg
Imagine1092.jpg


Scuze pentru postarile consecutive, dar stiu dupa alte forumuri ca NU se pot posta mai mult de 5 fisiere in acelasi post. :oops:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: soba in 5 fumuri

Post by Lonely » Tue Mar 11, 2014 8:39 pm

Eee..... pai tu esti sobar adevarat mai nene, ce sa mai vorbim, noi suntem copii mici... :D

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba in 5 fumuri

Post by admin_1234 » Tue Mar 11, 2014 8:40 pm

Aici sunt maxim 15 mesaje.
Frumoase lucrari. Poate ne pui si o mica schema , cum circula fumul, la ultima soba?
Sa nu te lasi convertit prea repede ca avem nevoie si de teracotisti pe forum.
Multumesc.

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba in 5 fumuri

Post by GeoMar » Tue Mar 11, 2014 8:44 pm

ciobanuvali wrote:Eee..... pai tu esti sobar adevarat mai nene, ce sa mai vorbim, noi suntem copii mici... :D
EEEEE ... nu sunt sobar adevarat, NU stiu sa fac o soba de zidarie cu (,) clopote, nu mai spun de focar performant.

Ma incumet la o soba de zidarie cu focar performant (ardere superioara prelungita), dar cred ca NU ma descurc fara ajutor prima data.

L.E.
Circulatia fumului ... clasic, 5-7 fumuri verticale in functie de marimea sobei, cahle, pozitia cosului fata de soba, etc, etc.

Momentan pot afirma ca 99,9% din beneficiarii lucrarilor mele au fost multumiti, asa au declarat in fata mea sau m-au mintit. :D
Last edited by GeoMar on Tue Mar 11, 2014 8:52 pm, edited 2 times in total.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: soba in 5 fumuri

Post by Lonely » Tue Mar 11, 2014 8:46 pm

Suntem aici... :D

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by anduvirgil » Tue Mar 11, 2014 8:59 pm

GeoMar wrote:EEEEE ... nu sunt sobar adevarat, NU stiu sa fac o soba de zidarie cu (,) clopote, nu mai spun de focar performant.
Ma incumet la o soba de zidarie cu focar performant (ardere superioara prelungita), dar cred ca NU ma descurc fara ajutor prima data.
Eu nu am facut sobe pana sa o fac pe asta in care acum s-a trecut focul....si uite ca m-am descurcat.
Poate reusesti sa o vezi si pe asta si pe cea noua...cine stie....
Ajutor cu siguranta o sa ai....

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by Razvan » Tue Mar 11, 2014 9:18 pm

Nici eu nu stiu sa fac teracote dar in schimb am invatat sa fac o soba de zidarie cu clopot si focar performant.
Invatam unii de la altii. :thumbup:

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by user_banat_63 » Wed Mar 12, 2014 12:40 am

Bobo wrote:

Prima conditie pentru remediere este sa ai intrare in fumul 5 pe jos(la baza lui de 16/14 cm aproximativ sau mai mare.

Din primul fum intri in fumul 2 pe sus spatiu (orificiu) de 16/14 c. Fumul 2 este intre primul fum si 5 --invers decum ai tu.

Comunicarea intre fumul 2 si trei se face pe jos 16/14 cm

Cumunicare intre 3 si 4 pe sus 16/14 iar intre 4 si 5 pe jos(prima conditie de sus.)....
Si sobele de teracota cu fumuri verticale si orizontale construite si dimensionate corespunzator pot sa aiba un randament de peste 80% ...
Va prezint modelarea unui sistem convectiv cu 5 fumuri verticale care are la baza un eco focar si va ofer in atentie ca exemplu dimensiunile canalelor fumurilor(járat1,2,3...) si viteza gazelor in acestea v m/s...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: soba in 5 fumuri

Post by cheluakame » Wed Mar 12, 2014 1:12 am

csomi wrote: Si sobele de teracota cu fumuri verticale si orizontale construite si dimensionate corespunzator pot sa aiba un randament de peste 80% ...
Va prezint modelarea unui sistem convectiv cu 5 fumuri verticale care are la baza un eco focar si va ofer in atentie ca exemplu dimensiunile canalelor fumurilor(járat1,2,3...) si viteza gazelor in acestea v m/s...
Dupa cum am mai spus, valorati mai mult decat greutatea dvs in aur. :thumbup:

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by grig72 » Wed Mar 12, 2014 8:44 am

ce-am vazut la initiatorul topicului, parca erau fumuri culcate sau orizontale, cele verticale zic eu ca sint mai bune.
si ce-am observat eu din mica mea experienta cu sobele de teracota, daca vrei sa-ti traga bine, iesirile fumului de jos ar trebui sa fie cam de doua caramizi puse pe cant.
si daca ar fi sa mai fac acum o soba de terecota as lasa un spatiu intre caramizile de la focar cu care il captusim si cahlele de teracota, as evita astfel dilatarea, iar caramizile le-as pune din samota groasa, pe cant.
iar la primul fum, la iesirea din focar, as captusii numai primul rand de cahle cu samota subtire, dupa care nu as mai captusi pt a arunca caldura cat mai repede in camera.
abia fumul doi si trei l-as captusi cu samota pt a avea si o masa de acumulare mai mare.
cred ca sa -nteles,,totusi, ceva.

sobbar
junior
Posts: 1
Joined: Wed Sep 03, 2014 9:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba in 5 fumuri

Post by sobbar » Thu Sep 04, 2014 1:42 pm

Buna ziua, imi poate cineva da un sfat cum sa fac fumurile la soba asta.

Ala rosu este hornul. Tot ce e gri e soba vazuta de sus fara fumuri.

Multumesc anticipat.

PS. E ok ca dintr-un fum in alt fum sa fie diferenta de nivel, adica tirajul sa coboare? De ex din fumul 1 care urmeaza dupa focar, fumul sa coboare cam 1/3 in fumul al doilea?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply