Cuptoare de vara

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by luvio » Mon Oct 08, 2012 5:06 pm

Latest post of the previous page:

Ma uitam prin baza mea de date sa vad daca nu am cuptorul din curte, da vad ca nu-l gasesc. Nu e ceva neobisniut da pentru mine-si face treaba, in special la capitolul gratare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cuptoare de vara

Post by phoenix » Sat Oct 20, 2012 8:54 am

luvio wrote:am vazut ca in tarile civilizate daca faci un foc in curte in citeva minute pompierii sunt la tine si pac...amenda.
Extremele trebuiesc evitate si de catre autoritati pentru ca daca ei le fac atunci si populatia o sa le "utilizeze".
Trebuie multa munca sa educi populatia dar forta nu este o metoda de succes.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by luvio » Wed Nov 28, 2012 9:06 am

luvio wrote:Ma uitam prin baza mea de date sa vad daca nu am cuptorul din curte, ...
Cum tot sunt la capitolul poze am facut citeva si cu gratarul din curte si il pun acum. M-am inspirat dupa un gratar si cuptor pe care le-am vazut in drumul meu spre Budapesta.Sigur le-a vazut si @csomi ca au acolo un fel de expozitie cu de toate pentru gradina, filigorii, balansoare din crengi prelucrate de copaci, samd. Acolo era un gratar cu un cuptor rotund care mi-a placut mult insa fiind mai greu de realizat am renuntat la acea forma si am mers pe mai simplut.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Fri Dec 21, 2012 10:48 am

Daca tot am adus aminte in alta parte de cuptor ....ia priviti. la vara urmeaza varianta zidita a cuptorului.

si tot in acelasi tuci sau fiert pe cuptor... sarmale, zacusca, toba, clatabosi, jumari.... si alte bunatati.
La toate focurile sau folosit resturile de la taiatul pomilor, zmeurei, viei, resturi de la taiatul pomilor aruncate de vecini... si culmea inca nu le-am terminat ;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cuptoare de vara

Post by user_banat_85 » Fri Dec 21, 2012 11:31 am

anduvirgil wrote:Daca tot am adus aminte in alta parte de cuptor ....ia priviti. la vara urmeaza varianta zidita a cuptorului.
Ia te uita dle, ai o sectie de productie pentru o unitate de alimentatie publica (de campanie)! :lol:

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Fri Jan 11, 2013 8:48 pm

un exemplu de multifunctional de gradina...utilizare "all season"

http://www.youtube.com/watch?v=tsPnQCpC0k8" onclick="window.open(this.href);return false;

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by iliviu » Wed Jan 16, 2013 1:28 pm

Un proiect pt. gratar-cuptor-plita, din care m-am inspirat si eu, dar am facut doar cuptorul. E foarte bine explicat, ca si legat la ochi poti sa-l faci :D .
http://piatrasilemn.ro/gratar_popa.php

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Cuptoare de vara

Post by ciobimar » Sun Feb 17, 2013 5:41 pm

http://www.peredelka.tv/do/archive/izbu ... Pech.phtml" onclick="window.open(this.href);return false;

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cuptoare de vara

Post by cheluakame » Tue Feb 26, 2013 12:52 pm

Creatie proprie.
Scuzati dezordinea, dar pe timp de iarna, foisorul este folosit ca spatiu pentru depozitare.
Inca nu este finisat, trebuiesc periate asperitatile de la mortar si apoi dat cu lac de piatra.

Si avem gratar in partea superioara, sub el o sa fie cuptor/test pentru paine, iar prin inchiderea usilor pe care le voi pune, va acestea doua combinate vor avea si functia de afumatoare. intre chiuveta si gratar avem blat pentru preparat cele pentru gratar, sub o sa fac un dulapior pentru depozitat cele necesare pentru gratar.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Cuptoare de vara

Post by ciobimar » Mon Apr 22, 2013 4:32 pm

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... WsRd0AvKSY" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply