Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Wed May 06, 2015 2:22 pm

Latest post of the previous page:

Stimati domni,doresc sa va spun ceva.
La parter folosesc incalzirea prin pardoseala,rar folosesc radiatoarele.Functioneaza ok,face caldura,dar am o maaaare dezamagire :-( Cine spune ca incalzire in pardoseala nu ridica praful,il consider un mincinos.
Aspir cu apa tot parterul,spal pe jos de doua ori si sterg foarte bine praful.In maxim 3 ore mobila este prafuita de parca nu am sters-o niciodata.Se vede praful in lumina soarelui.Am folosit si apa la 30*C.Acelasi praf.
Opresc pardoseala.Fac curat iar in weekend,dau drumul la radiatoare, toate bune si curate,fara praf peste tot.
Deci IPAT care nu ridica praful este,din pacate, doar un mit :-( Cine nu ma crede il invit la mine acasa la iarna..Spatiul este curat,nu am copii,doar nepotelul mai vine pe la noi cateodata.
Cu stima.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Wed May 06, 2015 6:22 pm

gi0 wrote:Stimati domni,doresc sa va spun ceva.
La parter folosesc incalzirea prin pardoseala,rar folosesc radiatoarele.Functioneaza ok,face caldura,dar am o maaaare dezamagire :-( Cine spune ca incalzire in pardoseala nu ridica praful,il consider un mincinos.
Aspir cu apa tot parterul,spal pe jos de doua ori si sterg foarte bine praful.In maxim 3 ore mobila este prafuita de parca nu am sters-o niciodata.Se vede praful in lumina soarelui.Am folosit si apa la 30*C.Acelasi praf.
Opresc pardoseala.Fac curat iar in weekend,dau drumul la radiatoare, toate bune si curate,fara praf peste tot.
Deci IPAT care nu ridica praful este,din pacate, doar un mit :-( Cine nu ma crede il invit la mine acasa la iarna..Spatiul este curat,nu am copii,doar nepotelul mai vine pe la noi cateodata.
Cu stima.
-Daca te aude gelunechifor si scurt/2 i-ti spune ca nu ai IPAT ci CP (calorifere in pardoseala). :pray:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Wed May 06, 2015 11:20 pm

gelu asta e Dumnezeu sau ce? Cine este? Eu nu cunosc nici un user cu numele asta.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Thu May 07, 2015 1:16 am

exdan wrote:gelu asta e Dumnezeu sau ce? Cine este? Eu nu cunosc nici un user cu numele asta.
Sunt moderatori pe _reclama_.
sandy76 wrote: -Daca te aude gelunechifor si scurt/2 i-ti spune ca nu ai IPAT ci CP (calorifere in pardoseala). :pray:
Adica,ce vrea sa insemne asta???Adica IPAT este altceva decat un radiator mare in pardoseala???!!!Tocmai asta si este,doar ca functioneaza cu temperaturi mici.Nu este altceva decat un schimbator de caldura pus pe orizontala.
Parerea mea.
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu May 07, 2015 9:01 am

Ah..iar siteul ala ala care ne numea "forum obscur" unde nu se face mai nimic decat reclama.
In privinta ipat mipat bipat un tehnician fara multe studii nu observa ca toate lucrurile sunt o sinteza si nu intelege niciodata principiul, pentru el toate sunt amanunte separate dar un inginer intelege ca o integrala si o derivata sunt cam acelasi lucru doar sensul difera :)
Hai frate ca mai toti care sunt "mesteri" au facut cel mult o lucrare acasa nestiind mai nimic de la a la z si acuma stiu "tot".
Adevarul este ca exista mesteri da aia nu stau pe forumuri cine are timp de forumuri sau nu e de meserie sau se ocupa cu altceva si castiga bani indirect.

Mi-am luat si eu niste tevi pentru canalizare de 110 rosii si m-am chinuit sa le imbin si am fost si eu sa intreb ca nu reauseam nici in 2 persoane nici in 3...mi-au dat niste sfaturi de mi-au cazut fata si ma miram, cum domnule spuneti asa ceva??? si radeau de mine...dar ii credeam mesteri si aveam mari pb ca in general sunt naiv si ii cred pe oameni de buna intentie. Apoi mi-a spus o baba cum se face dar tot nu mergea perfect dupa mintea mea stricata la scoli.
Dupa ce le-am mai desfacut de 2-3 ori am stat odata cateva ore sa inteleg...tevile erau niste stifturi puse pe piata la reduceri si aveau canalele unde se baga garniturile foarte putin adanci(daca impingeai tare sarea garnitura din locul ei si chiar daca intrau tevile nu mai etansau, daca impingeai prea putin nu intrau, daca roteai, daca miscai sus jos stanga dreapta garnitura iar sarea). Apoi m-am dus la magazin si am vazut ca adancimea difera la producatori si chiar la loturi de prioduse.Am gasit o solutie in final a mers cum vroiam sa mearga(imbinam singur tevile si ch dar mi-a luat vreo 5 ore sa inteleg politici de marketing, produse ieftine si asa zisul ajutor pe forum de la "mesteri". Dar exista o masa mare de useri care isi merita soarta si care stau sa invete 6 luni la o soba desi ea se poate invata in 2 saptamani daca esti cu adevarat ajutat.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by georeby » Thu May 07, 2015 9:39 am

exdan wrote:Ah..iar siteul ala ala care ne numea "forum obscur" unde nu se face mai nimic decat reclama.
In privinta ipat mipat bipat un tehnician fara multe studii nu observa ca toate lucrurile sunt o sinteza si nu intelege niciodata principiul, pentru el toate sunt amanunte separate dar un inginer intelege ca o integrala si o derivata sunt cam acelasi lucru doar sensul difera :)
Hai frate ca mai toti care sunt "mesteri" au facut cel mult o lucrare acasa nestiind mai nimic de la a la z si acuma stiu "tot".
Adevarul este ca exista mesteri da aia nu stau pe forumuri cine are timp de forumuri sau nu e de meserie sau se ocupa cu altceva si castiga bani indirect.

Mi-am luat si eu niste tevi pentru canalizare de 110 rosii si m-am chinuit sa le imbin si am fost si eu sa intreb ca nu reauseam nici in 2 persoane nici in 3...mi-au dat niste sfaturi de mi-au cazut fata si ma miram, cum domnule spuneti asa ceva??? si radeau de mine...dar ii credeam mesteri si aveam mari pb ca in general sunt naiv si ii cred pe oameni de buna intentie. Apoi mi-a spus o baba cum se face dar tot nu mergea perfect dupa mintea mea stricata la scoli.
Dupa ce le-am mai desfacut de 2-3 ori am stat odata cateva ore sa inteleg...tevile erau niste stifturi puse pe piata la reduceri si aveau canalele unde se baga garniturile foarte putin adanci(daca impingeai tare sarea garnitura din locul ei si chiar daca intrau tevile nu mai etansau, daca impingeai prea putin nu intrau, daca roteai, daca miscai sus jos stanga dreapta garnitura iar sarea). Apoi m-am dus la magazin si am vazut ca adancimea difera la producatori si chiar la loturi de prioduse.Am gasit o solutie in final a mers cum vroiam sa mearga dar mi-a luat vreo 5 ore sa inteleg politici de marketing, produse ieftine si asa zisul ajutor pe forum de la "mesteri".

Dar exista o masa mare de useri care isi merita soarta si care stau sa invete 6 luni la o soba desi ea se poate invata in 2 saptamani daca esti cu adevarat ajutat.



ai dreptate..depinde de mintea fiecaruia dupa cum intelege si dupa cum acumuleaza..sa nu zic si de experienta :thumbup:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu May 07, 2015 9:58 am

E bine si asa, o sa existe mereu o piata, sau oameni care n-au timp, sau oameni care n-au experienta de nici un fel sau useri care isi fac singuri da n-au timp sa faca altora dar le lauda...asta e viata, oricum nu te aude mai nimeni si daca tipi langa el, se numeste liber arbitru.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Thu May 07, 2015 10:58 am

exdan wrote:gelu asta e Dumnezeu sau ce? Cine este? Eu nu cunosc nici un user cu numele asta.
-Da sigur ca da, parca esti nou-nascut, nu ai aterizat direct aici de nicaieri!

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Thu May 07, 2015 10:59 am

gi0 wrote:
exdan wrote:gelu asta e Dumnezeu sau ce? Cine este? Eu nu cunosc nici un user cu numele asta.
Sunt moderatori pe SP.
sandy76 wrote: -Daca te aude gelunechifor si scurt/2 i-ti spune ca nu ai IPAT ci CP (calorifere in pardoseala). :pray:
Adica,ce vrea sa insemne asta???Adica IPAT este altceva decat un radiator mare in pardoseala???!!!Tocmai asta si este,doar ca functioneaza cu temperaturi mici.Nu este altceva decat un schimbator de caldura pus pe orizontala.
Parerea mea.
Cu stima.
-Cunoaste foarte bine, dar se face ca a uitat de unde a plecat!

-Da, IPAT este altceva...asta o spun unii...eu ma abtin!
Last edited by sandy76 on Thu May 07, 2015 11:04 am, edited 1 time in total.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Thu May 07, 2015 11:01 am

exdan wrote:Ah..iar siteul ala ala care ne numea "forum obscur" unde nu se face mai nimic decat reclama.
In privinta ipat mipat bipat un tehnician fara multe studii nu observa ca toate lucrurile sunt o sinteza si nu intelege niciodata principiul, pentru el toate sunt amanunte separate dar un inginer intelege ca o integrala si o derivata sunt cam acelasi lucru doar sensul difera :)
Hai frate ca mai toti care sunt "mesteri" au facut cel mult o lucrare acasa nestiind mai nimic de la a la z si acuma stiu "tot".
Adevarul este ca exista mesteri da aia nu stau pe forumuri cine are timp de forumuri sau nu e de meserie sau se ocupa cu altceva si castiga bani indirect.

Mi-am luat si eu niste tevi pentru canalizare de 110 rosii si m-am chinuit sa le imbin si am fost si eu sa intreb ca nu reauseam nici in 2 persoane nici in 3...mi-au dat niste sfaturi de mi-au cazut fata si ma miram, cum domnule spuneti asa ceva??? si radeau de mine...dar ii credeam mesteri si aveam mari pb ca in general sunt naiv si ii cred pe oameni de buna intentie. Apoi mi-a spus o baba cum se face dar tot nu mergea perfect dupa mintea mea stricata la scoli.
Dupa ce le-am mai desfacut de 2-3 ori am stat odata cateva ore sa inteleg...tevile erau niste stifturi puse pe piata la reduceri si aveau canalele unde se baga garniturile foarte putin adanci(daca impingeai tare sarea garnitura din locul ei si chiar daca intrau tevile nu mai etansau, daca impingeai prea putin nu intrau, daca roteai, daca miscai sus jos stanga dreapta garnitura iar sarea). Apoi m-am dus la magazin si am vazut ca adancimea difera la producatori si chiar la loturi de prioduse.Am gasit o solutie in final a mers cum vroiam sa mearga(imbinam singur tevile si ch dar mi-a luat vreo 5 ore sa inteleg politici de marketing, produse ieftine si asa zisul ajutor pe forum de la "mesteri". Dar exista o masa mare de useri care isi merita soarta si care stau sa invete 6 luni la o soba desi ea se poate invata in 2 saptamani daca esti cu adevarat ajutat.
-Tu cat ai invatat...parca vreo 2 ani!
-Daca ti se da mura-n gura mai invatai ceva...nu cred!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu May 07, 2015 1:00 pm

Sandy, nu aveam de gand sa invat ca la scoala crede-ma. Daca tacticile aste iti plac poti sa le faci dar nu paici. Pentru lectura ta personala eu cand m-am apucat de soba nu am calculat nimic si am luat un plan de soba care s-a dovedit...nu mai comentez. Daia am si luat un plan gata facut sa nu se spuna ca am gresit eu la proiectare..Eu ofer tot ce am dar daca la sfarsit se demonstreaza ca m-ai mintit...nu o sa fie ok.
Eu am invatat 3 ani(soba a fost terminata in noiembrie 2012 deci am invatat 8 luni incluzand teracotele pe care le-am abandonat in februarie 2012 si apropo de pe SP am invatat teracote de la sirbu, palaria jos care avea idei bune si pentru orice soba, topicul de teracote de aoclo este alta mancare de peste fata de ce gasesti pe alte topicuri si 2 ani si ceva am inbvatat dupa constructia sobei sa o utilizez si sa o imbunatatesc) pentru ca aia care se dau rotunzi stiau 10% din cat spuneau si multe din sfaturi au fost mai rele decat o recunoastere a faptului ca erau lemn(in afara de cunoastere teoretica aveau la activa cateva sobe doar, deci o experienta mai mult decat limitata, cred ca azi tu te pricepi aproape cat ei la sobe). Exista pe acest forum oameni care stiu mult mai mult decat dansii dar pentru ca sunt extrem de discreti si modesti nici nu am sa-i amintesc, uneori laudele pot sa functioneze in sens opus la oamenii cu mult bun simt, dar se stiu ei.
Dar ma rog, fiecare crede ce doreste.

Apropo, pentru ca vad ca ai venit aici sa dai lectii ia si tu un ban la vreo 7 zile.
Succes!

Post Reply