Evacuare fum

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Moti
junior
Posts: 3
Joined: Mon Nov 27, 2017 11:26 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Evacuare fum

Post by Moti » Mon Nov 27, 2017 12:05 pm

Salut!
Sunt nou pe acest forum. Il gasesc interesant.
Am nevoie de ceva sfaturi pentru o aplicatie, cred eu, mai neobisnuita. Am o casa (la curte) si intr-una din camere vreau sa fac o terapie ce implica foc deschis intr-un vas din cupru. Vasul are cam 40 x 40 x 20 cm (L x l x H). Este asezat cat mai aproape de podea. Camera este cam de 3.5 x 2.5 x 2 m (L x l x H). Focul este cu lemne, adica rezulta fum. Posibil, mult fum. :dance:

Vreau sa evacuez fumul cat mai usor si rapid ca sa nu fie nevoie sa varuiesc bianual. Nu ma intereseaza pastrarea caldurii, inertia termica, etc. Cu alte cuvinte partea termica implica doar abilitatea "constructiei" de a rezista unui foc din lemne. Nu ma incalzesc de la acel foc. :lol:

Ma gandeam sa fac pe podea o incinta usoara (din samota) asemenea unui gratar de curte. Evident, fara picioare. Fiindca conteaza si greutatea, care tb sa fie suportata de o podea din parchet, m-am gandit sa-i fac "coiful" din tabla de Cu. Evacuarea ma batea gandul s-o fac cu un burlan de Cu si cu o gaura laterala in perete sa scot fumul pe traseul cel mai scurt afara. Acolo imi puise mintea ca as putea sa-l extrag (pe fum :roll: ) cu un ventilator exhaustor si sa-l "pompez" in curte.

Recunosc, aplicatia este pretentioasa, mai ales ca as vrea sa evit folosirea Fe la incinta. Este recomandat Cu precum si orice "material pietros": caramida, samota. Am probleme cu gasirea unui ventilator pt fum la un pret decent.

N-as vrea sa fac o gaura un tavanul camerei ca sa fac un horn de evacuare. Asta pt ca in aceeasi camera este deja o soba cu emne zidita in peretele comun cu camera vecina.

Ce parere aveti? As fi recunoscator daca cei cu experienta si-ar exprima opiniile.
Multumesc

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Evacuare fum

Post by DAN » Thu Nov 30, 2017 3:51 pm

Vreau sa imi spui mai mult despre conditiile terapiei, eventual pe privat.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Evacuare fum

Post by DAN » Thu Nov 30, 2017 9:59 pm

Ca sa faci o evacuare cat mai buna trebuie sa pui un clopot din orice material, gen hota iar tubulatura sa fie cat mai izolata (10 cm de izolatie) ca sa nu radieze catre camera caldura fumului.
Dupa incalzire "hota" izolata va deveni ca o pompa de fum.

Trebuie sa gasesti exact proportia si dimensiunile, altfel va scapa fum in casa. In perioadele cand bate fumu afara nu ai ce face.

Fara un ventilator, cred eu, este aproape imposibil sa reusesti rapid sa faci ceva suficient de ok.

Fumul va scapa si daca nu-l simti, de la terapie ajungi la la terapie.

E posibil dar o sa iti ia ceva timp.

Ai posibilitatea sa pui acel vas pe o soba gen roket stove.
Ceva sa te inspire:
https://www.youtube.com/watch?v=VvpQmnjodCA" onclick="window.open(this.href);return false;

Moti
junior
Posts: 3
Joined: Mon Nov 27, 2017 11:26 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Evacuare fum

Post by Moti » Tue Dec 05, 2017 10:04 pm

Multumesc.

Aveam dubii legate de ventilatorul (exhaustorul) ce evacueaza fumul. Nu pot sa-l pun pe acoperis, ci il pun lateral, pe peretele camerei, in exterior. Am vazut insa preturi exagerat de mari pt un biet ventilator. Sunt de acord ca tb sa fie metalic, bine gacut ca sa nu se gripeze dela fum dar ma intrebam: chiar este musai sa fie unul scump de 1000 de ron??? :crazy:

Oare nu se poate pune un exhaustor (ventilator) mai decent de la centrale pe lemne?

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Evacuare fum

Post by DAN » Wed Dec 06, 2017 4:46 am

Din ce am vazut, terapia respectiva este facuta cam afara de respectivii.
Ca sa nu afumi camera ai putea sa [ui acelk vas de cupru intr-yun semineu deschis si in felul asta nu vei mai afuma nimic.

http://pisika.ro/semineu-deschis-hindie-441.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.seminee-moderne.ro/vizualiza ... php?id=104" onclick="window.open(this.href);return false;

Poti pune un ventilator care trage ca sa fie mai eficient, noi paici nu folosim ventilatoare pentru ca facem totul cu tiraj normal.

https://www.olx.ro/oferta/ventilator-ca ... 7pgcc.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Moti
junior
Posts: 3
Joined: Mon Nov 27, 2017 11:26 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Evacuare fum

Post by Moti » Wed Dec 06, 2017 9:50 pm

Agnihotra ca terapie poate fi facuta oriunde, afara sau in casa, dupa cum iti permite climatul. De aceea pe perioada rece eu fac Homa in casa.

Evident, m-am gandit, inainte de a posta mesajul pe forum, la varianta cu semineul. Dar, nu vreau sa folosesc Fe. In plus, este foarte costisitoare.

Al doilea tip de semineu este foarte interesant. Multumesc.

Nu stiam nici de cei de la http://www.tehno-sector.ro/. Multumesc din nou. Nu prea m-am lamurit care din ventilatoare este pt evacuare (suctiune) fum si care pt impins aer. Evident, ma intereseaza doar cel ce absoarbe fumul. Ai cumva idee la ce fel de cazane/centrale este folosit? Nu ma pricep deloc.

Cu bine

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Evacuare fum

Post by DAN » Thu Dec 07, 2017 7:49 am

Nu prea pot sa te ajut cu care ventilator e bun sau nu, noi ne-am oreientat aici doar pe focul facut natural si unele idei sunt de acum 2000 de ani aproape neschimbate, tirajul natural este taticul. Am evitat automatizarile si electricitatea ca sa putem avea autonomie si sa folosim doar elemente naturale. Multumita lor putem face focul 6 luni in conditii optime cu eficienta mai mare decat centralele din magazin, care folosesc ventilatoare doar pentru ca sunt niste produse care respecta compromisul.

Majoritatea centralelor din pacate folosesc impingerea aerului ca sa produca o ardere puternica. Oricum fara o palnie care sa traga fumul e cam greu de folosit si un ventilator.Preturile ventilatoarelor tot sunt destul de maricele.

Semineiele deschise sunt mai mult ca exemplificare, le poti construi din beton refractar ca sa obtii orice forma sau din caramizi de samota ,si peste poti modela cu lut.

Asa arata extractoarele de fum pentru sudura
https://www.deltaevent.ro/filtremobile.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ideide sisteme EXTRACTOARE de fum

http://www.ebay.co.uk/bhp/fume-extraction" onclick="window.open(this.href);return false;

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Evacuare fum

Post by flavius76 » Sat Dec 09, 2017 2:05 am

Cred ca se poate folosi un ventilator de plastic, cu conditia ca fumul sa fie mixat / racit cu aerul din camera sau cu aer de afara( implica 2 gauri in perete legate printr-un U si o clapeta de reglaj), astfel incat temp sa fie moderata la ventilator.

Post Reply