sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by flavius76 » Sun Aug 26, 2018 12:56 am

Latest post of the previous page:

Sigur peretii sunt din bca, in imagine se vede in stanga usii ca ar fi boltari de ciment, bca e la podul de deasupra. Boltarii de ciment sunt mult inferiori fata de bca, asta ar explica si condensul de pe pereti. Trebuie un minim 10 cm izolatie la pereti, in imagine pare de 3cm. Ca sa reduca din condens trebuie o aerisire mai temeinica a camerelor iarna si mentinerea lor la o temp de minim 22 grade.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by DAN » Sun Aug 26, 2018 10:23 am

@akatonagy esti in pericol sa te bulversam, faceti ce se poate face , daca aveti sobar faceti ce zice el, daca vrea sa ne intrebe bine daca nu nu, ramaneti cu el pentru ca nu e bine sa mergi la 2 moase.
Izolatia in pod e obligatorie , stiu cum sunt casele doar cu rigips in pod, bineinteles ca e bine peste tot sa fie izolata casa dar daca nu sunt bani.

Cel mai bine e sa citesti si sa decizi tu singura pentru ca noua nu ne e greu sa dam sfaturi care n-au acoperire cu realitatea.
Ideal este sa pui izolatie apoi faci caldura cu orice si se mentine mult mai bine decat fara orice soba dar fara izolatie.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Sun Aug 26, 2018 6:20 pm

Doream sa vada si cealalta varianta cu un cazan metalic . Intradevar cam tarziu ...
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Sun Aug 26, 2018 6:50 pm

Poate chiar un cazanel cu plita care sa incalzeasca si bucataria si camera mare ... Sfaturi sunt usor de dat ... intradevar .
Cu stima .

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by flavius76 » Sun Aug 26, 2018 7:53 pm

Cred ca e mai complicat cu cazanul, mai treb si pufer, plus ceva automatizare, plus mai multe probleme in exploatare in timp...
Asa cum e casa stil vagon, rezolva problema cu 2 sobe, una intre camera baiatului si prima camera si cealalta soba intre bucatarie si camera mare poate si baie. 2 cosuri pe interiorul casei, facute din flexibil de inox zidit in "cofrag"de bca.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Sun Aug 26, 2018 8:31 pm

Are deja o soba in ultima camera ... noua . Heiiiii ce bine era daca prima teracota ar fi incalzit doua camere ...

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Sun Sep 02, 2018 11:27 am

Buna tuturor,
Multumesc pentru raspunsuri, nu am raspuns o vreme ca tatal are si probleme de sanatate (rana urata - diabet).

Stadiul actual: au demarat constructia pentru soba in camera baiatului, vor face la fel ca in prima, teracota, a dat destul de bine caldura, nu a consumat f mult. Ar fi fost bine sa fi zidit asa sa incalzeasca si restul casei, dar ar fi trebuit sa ma gandesc mai repede...

Si corectie: sobarul nu e unul absurd, doar mama a incurcat banii vechi cu banii noi cand mi-a zis pretul... 450 lei e manopera.
Dar e un sobar simplu, fara internet, asa ca nu prea sunt sanse sa intre aici pentru a zidi soba cu focar, asa ca pentur anul acesta am abandonat proiectul.

Acum am decis sa las sa se descurce cu soba nr 2 si sa incerc sa ii ajut cu izolarea casei, ca sa nu mai curga pe pereti apa toata iarna, si sa poata avea o temperatura cat de cat acceptabila si in bucatarie, baie... Ca anul trecut le ingheta si apa in baie, au pus pe peretele acela ceva polisiren provizoriu...

Deci casa e din BCA, nu boltari de ciment (boltari de ciment sunt doar cativa, exact cat se vad in partea laterala din fata casei).
Ce izolare ar fi nevoie in acest caz? In caz de boltari de ciment ati zis 10cm, dar in caz de BCA?
gi0 wrote:
Fri Aug 24, 2018 8:55 am
S-ar putea face o evaluare a izolatiei pardoselii si a tavanului . La pardoseala as merge pe extrudat de 30mm si un parchet laminat .mai ieftin . Cu grija rezista cativa ani buni . In pod vata de 100 mm pentru inceput . Daca se face acest minim de izolatie , se reduc celelalte costuri , plus ca se schimba total climatul in interior . Probabil ca si casuta a fost facuta cu un buget foarte redus .
As dori sa fac aceasta estimare a izolatiei, sa vad cam cat ar costa, daca e real sa fac.
Casa e cam 16m lungime, 6 m latime si 4m inaltime
Vata se pune in pod pur si simplu sau mai e nevoie sa se puna ceva pe deasupra? sa se fixeze. sa acopere?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Sun Sep 02, 2018 1:20 pm

Buna ziua .
Sunt sigur ca sub rigipsul tavanul nu este o folie bariera de condens . In acest caz trebuie pusa o folie in pod si peste ea vata minerala . Merge si fara folie , dar vata ar trebui sa aiba ea o folie argintata si trebuie lipita vata de vata cu banda adeziva . Mai usor imi pare folie si vata peste . In pod nu trebuie sa ajunga apa de la ploaie , se va imbiba vata si na va mai fi un bun izolator . La exterior , pe pereti , musai polistiren de 100mm . Pe podea se pune , la fel , o folie , si peste ea polistiren extrudat de 30 mm , macar . Peste polistiren se pune folie burete speciala pentru parchet , si peste parchet laminat .
Imi pare rau ca nu se poate pune in soba , deasupra focarului , o serpentina care sa poata incalzi si trei radiatoare .
Care este inaltimea zidurilor la coama casei si care la partea cea mai de jos , pana sub asteriala ?
Cu stima .

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Mon Sep 03, 2018 7:09 am

gi0 wrote:
Sun Sep 02, 2018 1:20 pm
Sunt sigur ca sub rigipsul tavanul nu este o folie bariera de condens . In acest caz trebuie pusa o folie in pod si peste ea vata minerala . Merge si fara folie , dar vata ar trebui sa aiba ea o folie argintata si trebuie lipita vata de vata cu banda adeziva . Mai usor imi pare folie si vata peste . In pod nu trebuie sa ajunga apa de la ploaie , se va imbiba vata si na va mai fi un bun izolator . La exterior , pe pereti , musai polistiren de 100mm . Pe podea se pune , la fel , o folie , si peste ea polistiren extrudat de 30 mm , macar . Peste polistiren se pune folie burete speciala pentru parchet , si peste parchet laminat .
da, nu are folie de condens... Ati putea pune un link pentru folie sau vata cu folia argintata, sa imi dau seama pentru ce sa caut preturi?
si pentru buretele special pentru parchet. Daca aveti la andemana, pot sa caut si eu, dar cat am cautat pana acum m-am pierdut intre optiuni... (la polistiren m-am uitat)
gi0 wrote:
Sun Sep 02, 2018 1:20 pm
Care este inaltimea zidurilor la coama casei si care la partea cea mai de jos , pana sub asteriala ?
Din pacate nu inteleg terminologia, le-am trimis intrebarea asa cum e, dar nici ei nu au inteles total...
casa lateral are 4m inaltime de la fundatie pana sub streasina. Podul deasupra are inca 3 m inaltime la mijloc, apoi scade (au acoperis in V).

Multumesc,
o zi frumoasa.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Tue Sep 04, 2018 8:15 pm

Asteriala este scandura care acopera capriorii , dar poate fi si OSB . Intre asteriala si zid ramane un spatiu gol care este cat inaltimea capriorului . Acest spatiu nu se umple cu BCA , caramida sau mortar , doar cu material izolant precum vata minerala , polistiren ...
Coama casei este partea cea mai inalta a acoperisului si se masoara din trotuar , sau de la cota zero , adica placa de beton care sta pe soclul casei pana sub asteriala , pe langa grinda de la coama casei .
Acele cote trebuie sa le stiti , astfel puteti lua material prea mult , asa .... dupa ureche , cam atat ....
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Sun Sep 09, 2018 9:07 pm

Buna,
Nu am mai raspuns, ca intre timp am fost la ei si am facut masuratorile exacte, suprafata e cam de 125mp.
Insa mi-am pus mai multe intrebari, cred ca trebuie sa regandesc prioritatile... Casa nu are izolatie nici la fundatie, pe una dintre partile laterale terenul e inclinat astfel incat apa se strange si tine umezeala la casa, umezeala intra si de jos... avanul pe o parte e placa de beton groasa, dar la jumatate din casa e o placa OSB de 0,5, nici macar nu se potrivesc bine, se vede in casa din pod...

Am tot citit ca daca in aceste conditii izolez lateral fac mai mult rau, ca umezeala care intra trebuie sa se duca undeva...

Bugetul meu e limitat, oricum nu imi ajunge pt tot...
Fatada casei in pod ameninta sa cada, asa ca am inceput lucrarile acolo...

Pentru continuare, am cateva intrebari:

1. Daca se izoleaza doar spatele casei (unde nu se strange apa si sunt camerele) ajuta la ceva? Sau daca nu se face de jur imprejur face mai mult rau? Sau daca nu se poate tot, ar fi mai bine in jurul bucatariei/baii unde nu este incalzire?
2. Sau nu ar fi mai urgent izolatia in pod? In sus nu se pierde mai multa caldura decat lateral?
3. Acum am vrut sa pun un strat izolator subtire si parchet macar in camera baiatului (nu pot mai gros, ca e stratul de beton mai gros si nu incape sub usa), dar ma intreb e bine? Ca si linoleul era mucegait de umezeala, parchetul nu va fi la fel? Pot pune ceva folie izolatoare de umiditate? Rezolva problema?
4. Afara ar fi o solutie daca se toarna beton langa peretele casei ca sa nu se mai stranga apa?

Multumesc pentru sfaturi.

Post Reply