Scari interioare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Scari interioare

Post by phoenix » Mon Jan 07, 2013 9:08 pm

Latest post of the previous page:

Nu te lovesti cu fluierul piciorului in scara sau iti ramane piciorul agatat in trepte?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Mon Jan 07, 2013 9:30 pm

Salut Trooper si multumesc ...chiar la asta i-mi chinuiam creierii...am golul lasat de 3,1m pe 1m(nu il pot mari-lungi decit sa merg la 90* ) din care se ia un metru pentru podest ...deci ramine spatiul de 2.1 m ... in care o sa intre 7 trepte (de fapt 8 cu ultima care este doar de lemn ...deaja pe placa la etaj)- de 30cm cu contratreapta de 17cm care sunt 8...acum de la podest trebuie sa vin la 90* si mai trebuie sa tai din placa de l;a etaj pentru inaltime de 2m sau macar 1,9m ...inaltimea spatiului este de de 3,5m masurat la partea de sus cu tot cu finisaj ....jos dupa ce torn scara o sa vina vre-o doua trepte ingropate ,,am o diferenta de nivel care vreau sa o egalez dar dupa ce rezolv cu scara ...e un pic incilcita treaba ..si nu stiu cum sa fac o schita sa intelegi ce vreau sa spun...oricum multumesc... o scot eu la cap intrun fel...ma bucur ca avem asa multi colegi talentati ...sunt mindru de voi ...

trooper
USER BANAT
Posts: 120
Joined: Thu Sep 13, 2012 11:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Scari interioare

Post by trooper » Mon Jan 07, 2013 9:40 pm

nu pot decat sa deduc ca o vrei "boiereasca" adica va fi de acces principal la etaj.
Bun, voi incerca sa simulez ceea ce am inteles in Sketchup, dupa care vom proiecta si scara...

Este ok cum am inteles?

PS cat de mare este graba?

@anduvirgil, avem o mare problema..., imi poti posta un plan al camerei?

poza este concludenta, ceea ce ai inceput, nu este ok, mai ar trebuii sa simulezi si mansarda mai exact camera de deasupra cu usile ei.
la fel inteleg ca respectiva scara nu este una ce o vei folosii de doua ori pe an.
scarile "nefolosite" pt poduri si subsoluri cu rol de depozitare nu ridica mari probleme.
alea folosite..., in schimb da, ridica probleme.

Am prieteni ce nu au tinut cont de importanta proiectarii scarilor principale si -nu exagerez- s-a lasat cu piciore rupte, cazaturi, etc.
Mama mea, la varsta de 75 ani a cazut la sor-mea din bucatarie in beci, in cap si pe spate din cauza unei scari prost proiectate.
trebuie tinut cont ca pe o scara principala un copil alearga, un batran... sontac-sontac, nevasta(sau menajera) urca cu bratele pline de rufe, tu urci cu amanta in ... s.a.m.d.

scara, mai are si alte chichite, nu degeaba la facultate am studiat proiectarea scarilor un semestru.
Last edited by trooper on Mon Jan 07, 2013 9:54 pm, edited 1 time in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Mon Jan 07, 2013 9:48 pm

Nu este graba si nu trebuie sa te complici ...vad eu cum fac ...deci este la 90*...am uitat sa spun ca o latura se sprijina pe peretele de la nord si de la podest pe peretele de la est ...oricum iti multumesc pentru bunavointa...am incercat si eu in sketup dar nu le potrivesc...
Last edited by ciobimar on Mon Jan 07, 2013 9:56 pm, edited 1 time in total.

trooper
USER BANAT
Posts: 120
Joined: Thu Sep 13, 2012 11:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Scari interioare

Post by trooper » Mon Jan 07, 2013 9:55 pm

ciobimar wrote:Nu este graba si nu trebuie sa te complici ...vad eu cum fac ...deci este la 90*...am uitat sa spun ca o latura se sprijina pe peretele de la nord si de la podest pe peretele de la est oricum iti multumesc pentru bunavointa...am incercat si eu in sketup dar nu le potrivesc...
daca ai in sketcup camera, ma ajuta foarte mult.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Scari interioare

Post by anduvirgil » Mon Jan 07, 2013 10:37 pm

dan wrote:Nu te lovesti cu fluierul piciorului in scara sau iti ramane piciorul agatat in trepte?
m-am obisnuit...nu ma mai lovesc.... ;)
trooper wrote: @anduvirgil, avem o mare problema..., imi poti posta un plan al camerei?

poza este concludenta, ceea ce ai inceput, nu este ok, mai ar trebuii sa simulezi si mansarda mai exact camera de deasupra cu usile ei.
la fel inteleg ca respectiva scara nu este una ce o vei folosii de doua ori pe an.
scarile "nefolosite" pt poduri si subsoluri cu rol de depozitare nu ridica mari probleme.
alea folosite..., in schimb da, ridica probleme.

Am prieteni ce nu au tinut cont de importanta proiectarii scarilor principale si -nu exagerez- s-a lasat cu piciore rupte, cazaturi, etc.
Mama mea, la varsta de 75 ani a cazut la sor-mea din bucatarie in beci, in cap si pe spate din cauza unei scari prost proiectate.
trebuie tinut cont ca pe o scara principala un copil alearga, un batran... sontac-sontac, nevasta(sau menajera) urca cu bratele pline de rufe, tu urci cu amanta in ... s.a.m.d.

scara, mai are si alte chichite, nu degeaba la facultate am studiat proiectarea scarilor un semestru.
Stiu ca nu e in regula ...abia dupa ce am decofrat placa am vazut ca golul e lasat aiurea (eu l-am lasat...fara sa ma gandesc la scara deh..). Ne-am obisnuit cu acesta scara...
Se poate avea acces in pod inainte sau in stanga...In pod inca nu e compartimentat nimic asa ca ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Tue Jan 08, 2013 12:25 am

Am reusit sa fac o schita
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Jan 08, 2013 1:04 pm

ciobimar wrote:[...] acum ma chinui sa fac calculele [...]
Ca să nu te mai chinui cu calculele, încearcă următorul "calculator de scări". Spor la treabă!


P.S. După cum o să observi, respectivul site are foarte multe "calculatoare" utile celor care doresc să-şi facă singuri anumite lucrări.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Tue Jan 08, 2013 1:18 pm

Sarumina ...sa va D-zeu sanatate ...noroc si un an cu spor in toate..va salut cu mult respect...si multumire

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Jan 08, 2013 1:23 pm

:oops: Ei, nici chiar aşa, că ţi-am dat doar o mînă de ajutor (virtuală)... nu ţi-am şi construit scara. :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Tue Jan 08, 2013 1:29 pm

Eu am salutat gestul si bunavointa Dv...ramin cu recunostinta....un admirator al dv ...va doresc succes..

Ps. Chiar daca in cuvintele ce insotesc sigla Dv se spune ca multumirile sunt de prisos ...eu in viata am reusit ...ca am stiut sa respect si sa apreciez binele cea mia fost facut

Post Reply