Incalzire si racire prin pereti

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciine » Sun Jan 27, 2013 5:45 pm

Latest post of the previous page:

Code: Select all

 utilizarea suprafetelor racite fara implicarea unui dezumidificator sau al unui ventiloconvector - este nechibzuita. Cu alte cuvinte, am in incapere o suprafata racita trebuie sa am si un ventiloconvector care sa preia surplusul de vapori din aer condensand-ui pe bateria lui si eliminandu-i din incapere prin teava de scurgere a condensului.. Din alt punct de vedere, s-ar putea sa constatam ca daca tot am ventiloconvector pentru racire - de ce sa mai folosim suprafetele
Asta am vrut sa scot in evidenta , nu ai un confort daca umiditatea din aer este crescuta

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Sun Jan 27, 2013 5:56 pm

ciine wrote:.. nu ai un confort daca umiditatea din aer este crescuta
Da, dar daca nu o elimini din incapere si continui sa racesti aerul - apare efectul de ceata.
Si totusi asta nu inseamna ca suprafete racite nu este indicat de folosit.. Pentru cei care nu pot stapani fenomenul (ma refer in proiectare) - e mai usor sa spuna ca "nu este bine" si cu asta s-a "rezolvat cazul".. :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Sun Jan 27, 2013 8:04 pm

lisapet wrote:
ciine wrote:.. nu ai un confort daca umiditatea din aer este crescuta
Da, dar daca nu o elimini din incapere si continui sa racesti aerul - apare efectul de ceata.
Si totusi asta nu inseamna ca suprafete racite nu este indicat de folosit.. Pentru cei care nu pot stapani fenomenul (ma refer in proiectare) - e mai usor sa spuna ca "nu este bine" si cu asta s-a "rezolvat cazul".. :)

Salut Andrei, eram sigur ca vei intervenii ...nu de alta, dar tu ai si implementat acest sistem, asa cum pentru sisteme de incalzire necunoscute romanilor, si aici ma refer la sobe de zidarie..asa este si cu varianta incalzirii prin pereti si tavane, asa cum ai spus..,,trebuie rumegat,, DAR...pentru incalzire sunt PRO..si stiu de ce, nu va dati seama cum este sa stai langa un perete cald..caldut :) iar pentru cei care detin puffer sau o sa detina...cu atat mai mult este benefic...ptr ca stratificarea zonelor calde din puffer poate fi exploatata cu diverse sisteme alternative de incalzire(solara,sa zicem) in puffer ..zona de jos, unde temperatura este de 30 de grade,intreb...,,merge,, si prin prin pereti?

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Sun Jan 27, 2013 8:16 pm

ciine wrote:
trooper wrote:DA, foarte util topicul.

exact acum patru zile dezvoltam cu un prieten acest subiect.

Hai sa-i dam drumul la treaba!

ideea era, daca tot fac instalatie de incalzire in pardoseala si in pereti, de ce -vara- sa nu popt schimba sursa de "agent" si sa introduc in instalatie ap rece de izvor?
ca si asa curge de vale... :lol:
la izvorul ce-l am captat, temperatura apei pe timpul verii este de aprox 5-6 grd.
Iti ingheata dintii cand bei!
.
Nu poti folosi temperaturi de 5-6 grade , vei avea condens, ai nevoie de temperaturi 16-18 grade

Corect!....si Csomi a intervenit candva ..si asa este ,peste 15 grade...nicidecum5-6, apare condensul..in vara o sa experimentez si varianta rece




..iar ptr varianta rece (fara aer conditionat) am sa deschid un subiect nou ;) ....si IEFTIN

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_63 » Sun Jan 27, 2013 8:35 pm

Gigi wrote: Corect!....si Csomi a intervenit candva ..si asa este ,peste 15 grade...nicidecum5-6, apare condensul..in vara o sa experimentez si varianta rece

..iar ptr varianta rece (fara aer conditionat) am sa deschid un subiect nou ;) ....si IEFTIN
Pt citeva teste in timpul verii i-mi racisem instalatia cu PDC, prin pardosea si calorifere, la cca 12 grd C pe tevi si calorifere aparuse condensul, la pardosea erau 14-16 grd C, dar activind mai multe ore pe pardoseaua rece nu m-am simntit chiar asa bine...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Sun Jan 27, 2013 8:38 pm

Gigi wrote:..Salut Andrei, eram sigur ca vei intervenii ...nu de alta, dar tu ai si implementat acest sistem, asa cum pentru sisteme de incalzire necunoscute romanilor, si aici ma refer la sobe de zidarie..asa este si cu varianta incalzirii prin pereti si tavane, asa cum ai spus..,,trebuie rumegat,,..
Salut Gigi, salut. Uite chiar ieri am fost la o lucrare de-a mea (cu acel registru in tavan) si a inceput constructorul sa-mi povesteasca cum vin "colegi" de-a lui sa se minuneze.. Radeam impreuna ca imi povestea cum un "vizitator" intrase in casa si incerca sa gaseasca "de unde vine caldura".. Acesta ii spune : "Din tavan".. la care "vizitatorul" : "Mai, tu iti bati joc de mine? Cum sa vina caldura de sus in jos? Caldura urca de jos in sus! Nu pot sa-mi dau seama caloriferele sunt reci, iar in casa sunt 22 grd C." ...A cerut o scara sa urce sa puna mana pe tavan.. Si a coborat nedumerit caci si acesta era "rece" :lol: :lol:
Gigi wrote: ...ptr ca stratificarea zonelor calde din puffer poate fi exploatata cu diverse sisteme alternative de incalzire(solara,sa zicem) in puffer ..zona de jos, unde temperatura este de 30 de grade,intreb...,,merge,, si prin prin pereti?
O alta situatie.. incalzesc casa cu temperaturi de pana-n 35 grd C pe tur.. Clientul se lauda amicilor, iar astea zic:"Fugi, dle d-aicea, noi ca sa aducem in casa temperatura la 18grd C trebuie sa avem minim 65 grd pe tur! Vii tu cu 35 grd C pe tur sa faci 22-23 grd C in casa si cu aport de la solare".. :? :lol: :lol: :lol:
Sigur "merge", Gigi.. Afara aveam minus 5 si in panouri +45 grd C..
Last edited by user_banat_85 on Sun Jan 27, 2013 8:43 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Sun Jan 27, 2013 8:41 pm

csomi wrote:.. la pardosea erau 14-16 grd C, dar activind mai multe ore pe pardoseaua rece nu m-am simntit chiar asa bine...
Csomi, nu este indicat sa cobori temperatura pardoselei sub 20 grd C, chiar daca este vara. :)[/quote]


user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_63 » Sun Jan 27, 2013 8:51 pm

lisapet wrote:
csomi wrote:.. la pardosea erau 14-16 grd C, dar activind mai multe ore pe pardoseaua rece nu m-am simntit chiar asa bine...
lisapet wrote:Csomi, nu este indicat sa cobori temperatura pardoselei sub 20 grd C, chiar daca este vara. :)
Deacord, acest aspect am vrut sa il scot in evidenta. Podeaua rece atrage si reuma, cred... :?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciobimar » Sun Jan 27, 2013 9:36 pm

Nu ar merge implementata tabla ondulata la incalzirea in pardoseala...sa montam teava pe ea... si o incadram in sapa pina la nivelul nervurii ... si venim cu parchet ....sau fara sapa cu un OSB subtire +parchet

http://img829.imageshack.us/img829/9914 ... ilc44b.jpg

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by phoenix » Sun Jan 27, 2013 9:37 pm

Frumoase imagini Marine.
Multumesc.

Post Reply